Szczepienia domowych królików i fretek przeciwko chorobom zakaźnym

Szczepienia zwierząt domowych to nieodłączne elementy profilaktyki zdrowotnej, która zapobiega rozwojowi wielu dolegliwości, w tym chorób zakaźnych. Należy jednak pamiętać nie tylko o szczepieniach psów i kotów, ale również domowych królików oraz fretek. Jakie szczepienia warto przeprowadzić, aby uchronić naszych podopiecznych przed często groźnymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi?
Na jakie choroby zakaźne zapadają króliki?
Królik domowy, podobnie jak inne zwierzęta, jest podatny na schorzenia charakterystyczne dla jego gatunku. Jedną z nich jest myksomatoza. To wirusowa choroba zakaźna, która przenosi się przez wydzieliny ciała bądź poprzez wektory, np. roztocza, pchły i owady. Rezerwuarem wirusa są dziko żyjące króliki. Niestety, ale myksomatoza ma dość ciężki przebieg: objawy obejmują obrzęk powiek, wysoką gorączkę, zakażenie dróg oddechowych i zapalenie płuc. To sprawia, że większość królików umiera w ciągu około dwóch tygodni od wystąpienia pierwszych symptomów. Aby zapobiec zakażeniu, należy przeprowadzać regularne szczepienia przeciwko myksomatozie.
Chorobą, na którą może zapaść nasz ulubieniec, jest wirusowa krwotoczna choroba królików (pomór królików, RHD), która podobnie jak myksomatoza ma podłoże wirusowe, charakteryzuje się ciężkim przebiegiem i wywołuje niemal 100% śmiertelność. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z innym królikiem, a także pośrednio przez zanieczyszczoną paszę i wodę. By jak najdłużej cieszyć się zdrowiem królika, należy zaszczepić zwierzę przeciwko pomorowi króliczemu.
Szczepienia przeciwko myksomatozie i wirusowej krwotocznej chorobie królików są zaliczane do szczepień bezwzględnych, czyli obowiązkowych. Powinien być im poddany każdy królik w wieku 4-6 tygodni. Po około miesiącu od podania pierwszej dawki należy zastosować drugą. W celu pełnej ochrony konieczne jest ponawianie obu szczepień co 6 miesięcy
– tłumaczy lekarz weterynarii z gabinetu weterynaryjnego Strażacka w Ożarowie Mazowieckim.
Choroby zakaźne dotykające fretki
Jedną z najczęstszych chorób zakaźnych dotykających fretki jest nosówka. Schorzenie wywołuje wirus CDV (ang. canine distemper virus) przenoszony drogą kropelkową pomiędzy zwierzętami lub pośrednio (wirus może znajdować się na odzieży lub butach). Na zakażenie najbardziej narażone są te fretki, które przebywają w towarzystwie psów. Wśród typowych objawów obserwuje się: wysypkę, biegunkę, katar i zaczerwienienie spojówek. W dalszej kolejności dochodzi do zaburzeń oddechowych, a nawet problemów neurologicznych, np. porażenia kończyn. Aby nie dopuścić do zakażenia, warto stosować się do kalendarza szczepień fretek.
Poruszając temat szczepień domowych fretek przeciwko chorobom zakaźnym, nie sposób pominąć wysoce śmiertelnej infekcji wirusowej, czyli wścieklizny. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze śliną chorego zwierzęcia. Podejmowanie działań profilaktycznych jest bardzo ważne, gdyż wirus wścieklizny przenika do mózgu, powodując jego uszkodzenie. Co ciekawe, choroba rozwija się sukcesywnie – oznacza to, że początkowo możemy w ogóle nie zauważyć, że coś złego dzieje się z naszym podopiecznym. Wśród typowych objawów, które pojawiają się najczęściej w późniejszym czasie, wymienia się: niepokój, zmianę zachowania i porażenie kończyn. Fretka powinna być zaszczepiona przeciw wściekliźnie w 12. tygodniu życia. Specjaliści weterynarii zaznaczają, że koniecznie jest stosowanie dawek przypominających co roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przychodnia Weterynaryjna Strzyża
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-276 Gdańsk, ks. B. Sychty 18 lok. 18A
-
Gabinet Weterynaryjny Piotr Kruszewski
Weterynaria - usługi
woj. lubuskie66-440 Skwierzyna, Jana III Sobieskiego działka 162 lok. 1
-
Gabinet Weterynaryjny "Remedium" lek. wet. Dawid Piekała
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie26-300 Opoczno, Piotrkowska 47
-
Gabinet Weterynaryjny Aleksandra Mysiak
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-177 Gdańsk, Kalinowa 25 lok. 1