Rola USG w diagnostyce weterynaryjnej

Obecnie badanie USG można wykonać każdej części ciała zwierzęcia. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyki weterynaryjnej. W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego ultrasonografia jest bezpieczniejsza. Badanie to pozwala zbadać całe ciało zwierzęcia. Jest bezbolesne i mało stresujące przy odpowiednim przygotowaniu pupila. Dlaczego warto skorzystać z USG w diagnostyce weterynaryjnej? Sprawdź.
Jak przygotować zwierzę do badania?
Ultrasonografia weterynaryjna pozwala na dokładną diagnostykę obrazową. Obecnie jest dużo częściej wybieraną metodą badania niż rentgen. USG zwierząt jest bezbolesne i nieinwazyjne, a odpowiednio przygotowany pupil nie jest narażony na stres.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest wykonanie psu USG u weterynarza?
Aby wynik był miarodajny, należy zadbać o właściwe warunki badania ultrasonografem. Oczywiście nie w każdym przypadku jest to możliwe, na przykład, kiedy USG wykonywane jest nagle. Na zaplanowane wcześniej badanie powinno przyprowadzić się zwierzę na czczo. Pupilowi nie należy podawać pokarmów przez przynajmniej 12 godzin przed wizytą. Pokarm obecny w przewodzie pokarmowym mógłby utrudniać widoczność. Aby dokładnie go opróżnić, można podać pupilowi jedną lub dwie kapsułki Espumisanu około godziny przed USG. Ważne jest także, aby zwierzę nie opróżniało pęcherza przynajmniej 2 godziny przed badaniem.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest wykonanie badania USG u psa lub kota?
Jeśli na wizytę udajesz się z kotem, czas jego głodówki jest nieco krótszy. Zwierzę nie powinno jeść przez około 8 godzin wcześniej. Zaleca się także podanie pupilowi jednej kapsułki Espumisanu.
Przeczytaj również: Jak przebiega proces deratyzacji w fermach hodowlanych?
Ultrasonografia w diagnostyce weterynaryjnej
Badanie USG u zwierząt pozwala sprawdzić stan jego narządów, takich jak:
- śledziona,
- jelita,
- nerki,
- wątroba,
- pęcherz moczowy.
Badanie to, choć wciąż niedocenione, jest niezwykle pomocne zarówno w leczeniu pupili, jak i profilaktyce. Pozwala sprawdzić kondycję narządów wewnętrznych oraz wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Dzięki ultrasonografii można ulżyć cierpieniu zwierzęcia w chorobie oraz wykryć jej wczesne stadium. W wielu przypadkach liczy się czas, a badanie USG daje szansę na szybką reakcję w razie potrzeby. Jak informują pracownicy Przychodni Weterynaryjnej Vetka ultrasonografia nie wymaga znieczulenia, co pozwala uniknąć dodatkowego stresu pupila. Badanie to powinno wykonywać się nie tylko wtedy, gdy zwierzę jest chore, ale także profilaktycznie. Zaleca się sprawdzanie kondycji narządów wewnętrznych pupila raz do roku. Wskazaniem są oczywiście także przebyte przez zwierzę choroby. USG zwiększa szansę na szybką reakcję weterynarza w razie potrzeby. Dzięki badaniu wiele zwierząt można uchronić przed rozwojem choroby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Piotr Kruszewski Gabinet weterynaryjny
Weterynaria - usługi
woj. lubuskie66-440 Skwierzyna, Jana III Sobieskiego działka 162 lok. 1
-
Przychodnia Weterynaryjna Strzyża
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-276 Gdańsk, ks. B. Sychty 18 lok. 18A