Psie przedszkole. Jak nauczyć psa dobrych nawyków od szczenięcia?

Spis treści
- „Czym skorupka za młodu nasiąknie...”
- Porady psiego behawiorysty
- Zachowaj spokój i bądź cierpliwy
- Przyzwyczajaj szczeniaka do różnych miejsc
Psie przedszkole? Tak! Ponieważ psa łatwiej nauczyć dobrych nawyków od szczenięcia niż później oduczać tych nieprawidłowych. Szkolenie dla psów i opiekunów może przynieść wiele korzyści, nie tylko związanych z dobrym zachowaniem naszego pupila. Również my nauczymy się lepiej rozumieć zachowanie naszego zwierzęcia oraz zrozumiemy jego potrzeby. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas nauki szczeniaka.
„Czym skorupka za młodu nasiąknie...”
To powiedzenie doskonale pasuje w odniesieniu do szczeniąt. Małego psiaka dużo łatwiej nauczyć pożądanych zachowań. Oduczanie tych niewłaściwych jest procesem żmudnym i czasochłonnym, dlatego szkolenie dobrze jest rozpocząć jak najwcześniej. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, możemy skorzystać z pomocy specjalistów w psim przedszkolu, w którym znajdziemy doświadczonych opiekunów oraz behawiorystów. Eksperci podpowiedzą, na jakie zachowania psa należy zwrócić uwagę, pomogą w nauce podstawowych komend oraz nauczą sztuczek i zabaw. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko pojawienia się nieprawidłowych zachowań w przyszłości, które będą wymagały konsultacji behawiorysty.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zapisać szczeniaka do psiego przedszkola?
Czego uczą się zwierzaki w psim przedszkolu? Skupiania uwagi na opiekunie, wykonywania podstawowych komend, chodzenia na smyczy (również luźnej), załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych poza domem oraz spokojnego oczekiwania na powrót opiekuna, kiedy ten wyjdzie z domu. W psim przedszkolu psiaki socjalizują się z innymi psami oraz uczą zachowania w grupie. Jednocześnie właściciel psa przyswaja podstawowe informacje dotyczące psich zachowań, które pozwolą mu lepiej zrozumieć zachowanie swojego pupila.
Porady psiego behawiorysty
A jeśli samodzielnie postanowimy zafundować naszemu szczeniakowi psie przedszkole w domu? Psi behawiorysta z hotelu dla psów w Krakowie podpowiada, jak nauczyć psa dobrych nawyków od szczenięcia:
Przede wszystkim należy być konsekwentnym. Wszyscy wiemy, że szczeniaki są przesłodkie i ciężko się na nie gniewać nawet w sytuacji, kiedy zrobią coś złego. Jednak pobłażanie psu i uleganie sprawi, że pies zapamięta złe zachowanie i będzie je powtarzał w celu uzyskania podobnego, miłego dla niego efektu.
Jeżeli ulegniemy szczeniakowi i damy mu smaczne kąski z naszego talerza, następnym razem znów przyjdzie żebrać. Ludzkie jedzenie może być dla psa szkodliwe, dlatego nie należy podawać psu jedzenia ze stołu. Dotyczy to również innych zachowań. Należy ustalić zasady i konsekwentnie się ich trzymać. Jednocześnie za prawidłowe zachowanie należy psa chwalić. Małego szczeniaka możemy chwalić za wszystko, co zrobi dobrze: smakołykiem, pogłaskaniem lub zabawą. Dzięki temu pies będzie wykonywał nasze polecenia, licząc na nagrodę. Z czasem chwalenie można ograniczyć do losowych zadań, które pies wykona właściwie.
Zachowaj spokój i bądź cierpliwy
Uczenie szczenięcia dobrych nawyków wymaga spokoju i cierpliwości. Nawet jeśli jesteśmy zdenerwowani na psa, który zrobił coś złego, mówmy spokojnym głosem, najlepiej z uśmiechem na twarzy. Jeżeli pies będzie się nas bał, nie będzie chciał nas słuchać. Również w czasie spacerów musimy wykazać się odpowiednią dozą cierpliwości. Szczeniak jest ciekawy świata, wszystko go interesuje – dlatego może ciągnąć nas do przodu. Nie pozwólmy psu wyprowadzać siebie. Spokojnie poczekajmy, aż się uspokoi i przestanie się szarpać. Kolczatki i smycze automatyczne nie rozwiążą problemu – psa należy nauczyć spacerowania na krótkiej oraz luźnej smyczy.
Dlatego tak ważne jest nauczenie psiego malucha podstawowych komend: zostań, zostaw, noga. Równie istotne jest wyuczenie pożądanych nawyków, przede wszystkim sygnalizowania swoich potrzeb i załatwiania się poza domem. Szczeniaka należy wyprowadzać na spacer dosyć często, najlepiej po każdym posiłku, zabawie i śnie.
Przyzwyczajaj szczeniaka do różnych miejsc
Psie przedszkole jest rozwiązaniem o tyle dobrym, że szczeniak przyzwyczai się do nowych miejsc, zapachów i dźwięków, których nie doświadcza w domu. Tym samym oswoi się z nimi oraz przestanie się ich bać. Jeżeli nie chcemy uczęszczać ze zwierzakiem na szkolenie, zabierajmy psa w różne nowe miejsca tak często, jak to możliwe. Jeśli w domu zadzwoni dzwonek do drzwi, uruchomi się odkurzacz lub coś spadnie, pozwólmy szczeniakowi obwąchać przedmiot, który spowodował hałas. Podobnie na zewnątrz – oswójmy zwierzaka z hałasem samochodów, tramwajów i autobusów. Nic na siłę: kiedy zwierzak się boi, dajmy mu odczuć, że jest bezpieczny.
Nie karćmy go, lecz wzmacniajmy pozytywne nawyki. Dzięki temu pies zrozumie, jakie zachowania są pożądane i będzie je realizował. A tym samym zapamięta dobre nawyki na dłużej i nie będzie wykazywał niepożądanych zachowań w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przychodnia Weterynaryjna Vetosowa
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Balcerskiego 20D
-
Piotr Kruszewski Gabinet weterynaryjny
Weterynaria - usługi
woj. lubuskie66-440 Skwierzyna, Jana III Sobieskiego działka 162 lok. 1