Pomeranian – charakter i pielęgnacja szpica miniaturowego

Pomeranian, czyli szpic miniaturowy to popularna w Polsce rasa. Pochodzi od między innymi samojeda i szpica wilczego. Jakim cechuje się charakterem? Czy jest łatwy do szkolenia i wychowania? Jak się zachowuje względem dzieci? Jak wygląda jego pielęgnacja? Jak często należy go kąpać? Ile żyje i jakie choroby najczęściej go spotykają? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule!
Jakie jest pochodzenie psów?
Szpic miniaturowy pomeranian pochodzi od psów zaprzęgowych. Przyjmuje się, że jest spokrewniony z:
- szpicem wilczym
- elkhundem
- samojedem
Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się w XIX wieku. Pierwotnie były większe i ważyły 13 kilogramów. W Wielkiej Brytanii zyskały popularność dzięki Królowej Wiktorii oraz staraniom hodowców w uzyskaniu mniejszych rozmiarów i dużej ilości sierści psów.
Charakter rasy Pomeraniana miniaturki
Pomeranian miniaturka przejawia się wesołym charakterem i energicznym temperamentem. Jest zawsze chętny do zabawy, ruchliwy czy zainteresowany. Jest przywiązany do opiekuna. Nie przepada za samotnością. Zwykle ma swojego ulubieńca, którego pieszczotom chętnie się oddaje. Często szczeka i jest nieufny względem obcych. Dobrze czuje się w towarzystwie innych psów. Ważne, aby były jego wielkości. Dobrze znosi towarzystwo dzieci, jednak należy uważać, aby nie zrobiły zwierzęciu krzywdy.
Jak wygląda pielęgnacja?
Pomieranian biały lub o innym kolorze sierści wymaga odpowiedniej pielęgnacji ze względu na okrywę włosową. Składa się ona z 2 warstw. Pierwsza obejmuje miękki podszerstek, a druga gęste włosy okrywowe. Weterynarze zalecają czesanie codziennie specjalnym grzebieniem o metalowych ząbkach. Sprawdzi się także szczotka w rodzaju zgrzebła czy pudlówki. Usuwanie martwej sierści należy poprzez trymowanie. Zaleca się kąpiel raz w miesiącu. Przed i po konieczne jest wyczesanie, a potem wysuszenie. Najlepiej używać szamponu dodającego objętości i pozwalającego na łatwe czesanie.
Zdrowie a długość życia
Pomeranian żyje 12-16 lat. Wszystko jednak zależy od regularnego korzystania z usług weterynarii. Dwuwarstwowa okrywa włosów sprawia, że są odporne na czynniki zewnętrzne takie jak pogoda. Są przyzwyczajone do wysokich czy niskich temperatur. W lato należy jednak zapewnić im cień, a w zimę zabezpieczyć opuszki łap. Mają tendencję do chorób skóry czy serca. Najczęściej chorują na alopecię, czyli łysienie w okolicach kończyn, tułowia czy ogona. Oprócz tego może dojść do kruchości skóry czy dermatozy. W przypadku wrodzonej wady serca dochodzi do przetrwałego przewodu Botala, powodującego przeciążenie układu krwionośnego. Skutkuje to niedotlenieniem organizmu. Ponadto szpice miniaturowe mogą chorować na:
- zwichnięcia
- wypadnięcie rzepki
- cukrzycę
- zapadnięcie tchawicy
- wnętrostwo
- nadczynność przytarczyc
Szkolenie i wychowanie
Ponieważ psy te bywają uparte korzystają z niekonsekwencji opiekuna i potrafią zauważyć słabości. Niewłaściwie prowadzone mogą się stać agresywne, aby osiągnąć zamierzony cel. Wychowanie powinno się opierać na wzmocnieniach. Lepiej unikać za to systemu kar. Warto także pomyśleć o interaktywnych zabawkach.
Koszt
Hodowla zwierząt jest w Polsce popularna. Na cenę wpływają osiągnięcia rodziców szczenięcia. Zwykle cena szpica miniaturowego to około 3 500 złotych i może osiągać nawet 10 000 złotych. Warto przed wyborem sprawdzić źródła i w ten sposób wyeliminować ryzyko występowania wad genetycznych u psa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przychodnia Weterynaryjna Strzyża
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-276 Gdańsk, ks. B. Sychty 18 lok. 18A
-
Gabinet Weterynaryjny Piotr Kruszewski
Weterynaria - usługi
woj. lubuskie66-440 Skwierzyna, Jana III Sobieskiego działka 162 lok. 1
-
Gabinet Weterynaryjny "Remedium" lek. wet. Dawid Piekała
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie26-300 Opoczno, Piotrkowska 47