O czym pamiętać, wybierając karmę dla psa lub kota?
Koty i pisy posiadają swoje specyficzne potrzeby żywieniowe – to, w jaki sposób potrzeby te zostaną zaspokojone ma ogromny wpływ na zdrowie pupila. Na rynku nie brakuje różnego rodzaju karm dla zwierząt, co wbrew pozorom może okazać się sporym problemem dla właściciela – łatwo się wśród tych produktów pogubić. Podpowiadamy, co należy koniecznie wziąć pod uwagę przed zakupem karmy dla psa lub kota.
Skład karmy
Podstawową kwestią przy wyborze karmy dla psa lub kota jest oczywiści jej skład. Należy pamiętać, że w obu przypadkach mowa o zwierzętach mięsożernych – o psach mówi się, że mogą jeść wszystko, w tym produkty roślinne, mimo to głównych składnikiem ich diety powinno być mięso. Dlatego w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę skład danej karmy – mięso i podroby powinny być w nich wymienione na pierwszym miejscu i stanowić większość zawartości produktu.
Przeczytaj również: Jakiego kota wybrać? Najpopularniejsze rasy!
Jak czytać skład karmy?
Należy jednocześnie pamiętać, że producenci karm, szczególnie tych z niższej półki, często stosują różnego rodzaju sztuczki, by ukryć prawdziwy skład produktu. Przykładowo: zawartość wypełniaczy takich jak zboża może nie być podana w jednej pozycji, ale rozbita na kilka – w ten sposób stwarza się wrażenie, że jest ich mniej, niż w rzeczywistości. Dlatego skład karmy należy czytać w całości, nie sugerować się wyłącznie pierwszą pozycją na liście. Warto zwrócić uwagę, według jakich standardów karma została wyprodukowana – najlepszym wyborem są karmy produkowane w UE, USA lub Kanadzie.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest wykonanie badania USG u psa lub kota?
Rodzaj karmy
Karmy suche są najwygodniejsze dla właściciela – są trwałe, łatwo się je podaje i przechowuje. Należy jednak pamiętać, że ze wszystkich karm są one najbardziej przetworzone, a zatem potencjalnie najmniej przyswajalne. Karma sucha może stanowić urozmaicenie diety, nie zaleca się podawać jej codziennie i w dużych ilościach, szczególnie że nie dostarcza ona woda (jest to istotne zwłaszcza w przypadku kotów, które z natury piją mało i rzadko). Karmy mokre – np. kawałki w sosie – dostarczają więcej wody, ale są mniej bogate w węglowodany, Nie nadają się do długiego przechowywania. Połączeniem właściwości obu tych karm są karmy półwilgotne, Szeroki wybór wszystkich znajdziemy w ofercie internetowego sklepu zoologicznego Carmen.
Przeczytaj również: Jaki składnik pokarmowy uczula najwięcej psów?
Indywidualne potrzeby zwierząt
Każde zwierzę jest inne, każde ma swoje potrzeby, wynikające z poziomu aktywności, wieku czy dolegliwości zdrowotnych. Trzeba to koniecznie uwzględnić przy wyborze karmy, by nie pogłębiać problemów. Na rynku nie brakuje karm o składzie dostosowanym do potrzeb zwierząt cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości, np. z nerkami.
Co ze smakiem karmy?
Smak karmy jest ważny, bo decyduje o tym, czy zwierzę chętnie je. Natomiast nie należy przyzwyczajać zwierzęcia do jednego smaku konkretnej karmy – w sytuacji, kiedy ulubiony produkt zniknie z rynku może to się stać poważnym problemem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana