Nauka jazdy konnej – jak zacząć?
Jeździectwo to idealny sport, który dzięki kontaktowi ze zwierzęciem wpływa pozytywnie na umysł i emocje. Dlatego tak wiele osób decyduje się na hipoterapię z elementami jazdy. Chcesz rozpocząć naukę jazdy konnej? Dowiedz się, czego będziesz potrzebować. Jak wyglądają przykładowe ćwiczenia ze zwierzęciem? Jakie akcesoria są szczególnie potrzebne do jeździectwa?
Jazda konna krok po kroku
Przygodę z jazdą konną zaczyna się od lonży, czyli linii. Wykonuje się ćwiczenia wymagane do utrzymania równowagi na grzebiecie zwierzęcia. W trakcie pierwszych lekcji nauczysz się podstaw jazdy, oswoisz się z wysokością czy nauczysz się chodów konia. Składają się na nie:
Przeczytaj również: Czym jest hipoterapia i jakie ma zastosowanie?
- stęp
- kłus
- galop
Po pewnym czasie będziesz mógł wziąć wodze i zacząć jeździć po ogrodzonych placach. Następnym krokiem będzie jazda w terenie. Dobrym rozwiązaniem jest jazda przeplatana, raz w stajni, raz w terenie.
Co jeszcze dobrze jest wiedzieć?
Przygotowując się do jazdy konnej, należy znać pewne wskazówki. Przede wszystkim podczas pierwszego wejścia do boksu konia trzeba głośno powiedzieć jego imię. Dobrze jest być przygotowanym na szybką reakcję zwierzęcia. Nierzadko może się to skończyć wypadkiem. Niewskazane jest podchodzenie do konia od tyłu. Przestraszone zwierzę może Cię kopnąć. Dobrze jest także skonsultować się z instruktorem, jakie smaczki zakupione w sklepie jeździeckim, będą dla konia wskazane. Należy je podawać na otwartej dłoni, a palce powinny być złączone razem z kciukiem.
W celu wyczyszczenia zwierzęcia należy korzystać z przeznaczonego dla danego zwierzęcia sprzętu, na który składają się:
- szczotka do czyszczenia
- ogłowie
- siodło
Zwierzę, które jest gotowe do jazdy, należy prowadzić po prawej stronie. Z kolei jeździec powinien iść z jego lewej strony i trzymać wodze czy kantar prawą dłonią. Do wsiadania na konia sprawdzą się za to schodki z drewna. Wsiada się na zwierzę z lewej strony. Z początku wkłada się lewą nogę do strzemienia. Następnie, utrzymując równowagę, przekłada się prawą nogę, a potem siada na siodle. Zsiada się natomiast z lewej strony. W tym celu pochyla się do przodu, wyciąga nogi ze strzemion, a potem ostrożnie zeskakuje.
Przykładowe ćwiczenia
Do przykładowych ćwiczeń zalicza się dotykanie uszu konia na przemian rękami. Tak samo ogona, szyi, brzucha czy łopatek. Następnie obejmuje się zwierzę. W tym celu dotyka się palcami jednej ręki do drugiej pod szyją zwierzęcia. Potem kręci się koła jedną ręką, a potem drugą do przodu i do tyłu. Kolejnym ćwiczeniem jest jazda z uniesionymi do góry rękami. Dotyka się następnie palców lewej stopy prawą ręką i odwrotnie. Do innych ćwiczeń zalicza się kręcenie młynka czy „klaskanie stopami”.
Do właściwych ćwiczeń zalicza się utrzymanie się w strzemionach w półsiadzie w trakcie ruszania i w kłusie oparciem rękoma, a potem z zamkniętymi oczami. Kolejno wykonuje się anglezowanie w stępie lub w kłusie z podparciem lub bez z zamkniętymi oczami. Do tego dochodzi kłus z podparciem i bez, stanie w strzemionach pionowo w kłusie czy półsiad ćwiczebny.
Jakie akcesoria są potrzebne do jazdy konnej?
Po wybraniu stajni dobrze jest się zaopatrzyć w:
- kask jeździecki – lub toczek
- bryczesy – wygodne spodnie z wysokim stanem i łatami przy kolanach
- buty
Nierzadko wybiera się także kamizelki jeździeckie.
Jak długo trwa nauka jazdy konnej?
Nauka jazdy konnej w zależności od stopnia zaawansowania przebiega w różnym tempie. Wszystko zależy od tempa i techniki jazdy. Wystarczy godzina jazdy w tygodniu, aby myśleć o rekreacyjnej jeździe. W przypadku, jeśli chcesz brać udział w zawodach jeździeckich w przyszłości, to treningi muszą się odbywać częściej. Przykładowo 3-5 razy w tygodniu. Istotna jest praca nad kontaktem między parą konia i jeźdźca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana