Na czym polega sterylizacja zwierząt?

Jednym z zabiegów wykonywanych w lecznicy weterynaryjnej jest zabieg kastracji oraz sterylizacji. Ich zasadniczym celem jest pozbawienie zwierzęcia możliwości rozrodu, choć niosą one za sobą również inne korzyści. Należy pamiętać, że pojęcia te różnią się między sobą. Kastracja jest dla psa lub kota dodatkowym zabezpieczeniem — chroni przed chorobami narządów rodnych, będącymi następstwem pracy hormonów.
Kastracja a sterylizacja – czym są?
Kastracja oznacza zabieg, podczas którego usuwa się wszystkie organy układu rozrodczego u samca lub samicy. Jest to proces nieodwracalny, zatrzymujący dalszą produkcję hormonów płciowych. Znika zatem potrzeba tzw. znaczenia terenu lub krycia. Lekarz wycina macicę i jajowody lub nasieniowody i jądra, w zależności od płci zwierzęcia. Do najważniejszych zalet tego zabiegu należy zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu płciowego, w tym groźnych dla zdrowia nowotworów.
Z kolei sterylizacja jest metodą mniej inwazyjną, nie gwarantuje ona całkowitego braku płodności. Samiec zostaje poddany tylko podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów, samicy podcina się/podwiązuje jajowody. Dodatkowo samiczce można usunąć jajowody, o tym jednak decyduje lekarz, analizując każdy przypadek indywidualnie. Warto pamiętać, że sterylizacja nie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób układu rozrodczego. Może skutkować bardziej bolesną rują.
Jak przebiega sterylizacja?
Zabieg sterylizacji wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, podawanym zwierzęciu dożylnie. Dobór narkozy uzależniony jest od wagi oraz kondycji pacjenta, a czas trwania operacji determinowany jest wieloma czynnikami. Rana zostaje zabezpieczona szwami, które rozpuszczają się same lub są usuwane podczas wizyty kontrolnej.
Zwierzę poddane sterylizacji dochodzi do siebie po zabiegu we własnym tempie. Na ogół pozostaje ono w lecznicy przez kilka kolejnych godzin, lekarz weterynarii obserwuje je do czasu pełnego wybudzenia. Całkowicie normalne jest również to, że po powrocie do domu kot lub pies jest ospały oraz oszołomiony. Zwykle następnego dnia jego stan jest już całkiem dobry.
Postępowanie po sterylizacji
Do momentu usunięcia szwów należy powstrzymywać zwierzę przed nagłymi, męczącymi ruchami i ćwiczeniami. Konieczna jest rezygnacja z intensywnych spacerów i zabaw, należy dbać o spokój czworonożnego pacjenta. Lekarze Przychodni Weterynaryjnej As zalecają, by kot lub pies podany temu zabiegowi ograniczył się jedynie do spokojnej aktywności, w okresie do około dwóch tygodni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gabinet Weterynaryjny Piotr Kruszewski
Weterynaria - usługi
woj. lubuskie66-440 Skwierzyna, Jana III Sobieskiego działka 162 lok. 1
-
Zdrovet. Gabinet Weterynaryjny. Bartosz Komecki
Weterynaria - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-800 Włocławek, Promienna 8
-
Gabinet Weterynaryjny "Remedium" lek. wet. Dawid Piekała
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie26-300 Opoczno, Piotrkowska 47
-
Przychodnia Weterynaryjna Strzyża
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-276 Gdańsk, ks. B. Sychty 18 lok. 18A