Mięśniochwat u konia - czym jest i jak zapobiegac?
Mięśniochwat to poważna choroba związana z zaburzeniami przemiany materii w mięśniach – zlekceważona i nieleczona może prowadzić nawet do śmierci konia. Objawy najczęściej pojawiają się po dniu wolnym spędzonym przez zwierzę w boksie, stąd określa się ją również mianem choroby poświątecznej. Jakie jest podłoże mięśniochwatu, po czym go rozpoznać i na czym polega profilaktyka?
Przyczyny mięśniochwatu u koni
Mięśniochwat, czyli miopatia przeciążeniowa, jest chorobą mięśni powstającą na tle metabolicznym. Wskutek zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych pojawia się obrzęk komórek mięśniowych, powodujący silny ból. Komórki obumierają, a zawarta w nich mioglobina przedostaje się do krwi i moczu, barwiąc go na czerwonawy kolor. Podłoże tej choroby nie jest do końca określone, ale do najczęstszych przyczyn zalicza się:
- nieodpowiednie żywienie – nadmiar węglowodanów, niedobór selenu i wit. E;
- zaburzenia elektrolitowe;
- miejscowe niedotlenie;
- uwarunkowania genetyczne;
- niezapewnienie odpowiedniej ilości ruchu.
Objawy choroby poświątecznej – po czym poznać mięśniochwat?
Przy każdym podejrzeniu mięśniochwatu nie wolno zwlekać z wezwaniem lekarza weterynarii, który zajmuje się diagnostyką chorób koni. Alarmujące objawy to pojawiająca się sztywność chodu, niechęć do ruchu, intensywne pocenie się, bolesne i twarde mięśnie zadu, przyspieszone tętno i oddech, podwyższona temperatura ciała, zmiana koloru moczu, niepokój, objawy kolkowe. Charakterystyczne dla mięśniochwatu jest wystąpienie pierwszych symptomów po kilkunastu minutach od rozpoczęcia jazdy lub innej pracy, często – choć nie zawsze – poprzedzonej dniem wolnym. Choremu koniowi należy zapewnić spokojne miejsce (nie wolno go oprowadzać!), postawić na miękkim podłożu i ewentualnie okryć derką w oczekiwaniu na przyjazd specjalisty.
Profilaktyka, czyli jak nie dopuścić do zachorowania
Choć mięśniochwat nie zawsze wynika z niewłaściwego utrzymania konia, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim koń musi mieć zapewniony regularny ruch – w pracy lub na wybiegu – należy unikać zamykania go na cały dzień w boksie, zwłaszcza gdy na co dzień intensywnie trenuje. Gdy zwierzę pracuje mniej bądź wcale, trzeba odpowiednio zredukować ilość podawanej mu paszy. Konie po przebytym mięśniochwacie i z tendencją do nawrotów powinny być pod stałą opieką lekarza weterynarii, np. specjalisty w leczeniu koni Tomasza Poznańskiego, pracującego na terenie woj. śląskiego. W ich przypadku konieczne może być podawanie środków farmakologicznych i dobrze ułożona dieta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana