Metody pozytywne i ich znaczenie w szkoleniu psów

Metody pozytywne w szkoleniu psów polegają na wynagradzaniu za pożądane zachowania. Schemat szkolenia opierający się na nagrodach utrwala prawidłowe postawy. Co więcej, trening jest dla psa formą zabawy, pozwala stworzyć więź między pupilem a opiekunem. Stanowi doskonałą formę budowania relacji opartej na przyjaźni.
Dlaczego warto stosować pozytywne metody w szkoleniu psów?
Obecnie ulega zmianie sposób myślenia o psach, a tym samym zmienia się podejście do tematu szkolenia czworonogów. Odchodzi się zatem od tradycyjnych metod, które opierają się na karaniu za niezrealizowane żądania lub niewłaściwe zachowania. Ból, jaki towarzyszy zwierzęciu podczas szkolenia zmusza je do określanych czynności pod wpływem strachu przed konsekwencjami, co z kolei negatywnie wpływa na budowanie więzi i relacji z opiekunem. Co więcej, zastraszanie i przymus mogą odbić się na psiej psychice na długi czas. Szkolenia dla psa metodą pozytywną opierają się wyłącznie na nagradzaniu zwierzęcia za właściwe zachowania. Ignoruje się zatem niepożądane postawy i całkowicie wyklucza się system kar. Czynnikiem, jaki odbierany jest przez psa jako negatywny, jest brak zainteresowania i reakcji ze strony opiekuna.
Przeczytaj również: Jaki składnik pokarmowy uczula najwięcej psów?
Szkolenie psa metodą pozytywną wymaga czasu i cierpliwości, ale za to efekty potrafią wynagrodzić włożony wysiłek. Psa można także oddać w ręce specjalistów, a szkolenia metodą pozytywną prowadzone są w hodowli owczarków francuskich Zefirowe Wzgórze w Straszynie. Profesjonalne zajęcia realizowane są przez wykwalifikowanego i doświadczonego trenera psów.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest wykonanie psu USG u weterynarza?
Podstawowe zasady metody pozytywnej w szkoleniu psów
Szkolenie psów metodami pozytywnymi odbywa się w cyklach szkoleniowych. Praca psem nie powinna trwać na tyle długo, aby spowodować jego zmęczenie lub znudzenie. Trening może opierać się na wyłapywaniu określonych zachowań, do których dopasowuje się komendę i podaje smakołyk. Psa można także naprowadzać do wykonania określonych czynności, wydając plecenie i trzymając w ręce nagrodę. Po przepracowaniu kilku etapów pies powinien wykonywać zadanie w reakcji na gest lub hasło. W metodzie pozytywnej kształtuje się całe zachowania psów i nagradza postępy na poszczególnych poziomach.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest wykonanie badania USG u psa lub kota?
Szkoląc psa metodą pozytywną, zawsze trzeba wyraźnie zaznaczyć początek i koniec lekcji, a sesję warto kończyć w momencie wykonania pożądanego ruchu. Pozytywny akcent na końcu zachęci psa do dalszych ćwiczeń. Ważne jest również, aby w jednej sesji ćwiczyć tylko jedno konkretne zachowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
San-Wet s.c. Przychodnia Weterynaryjna
Weterynaria - usługi
woj. dolnośląskie54-207 Wrocław, Na Ostatnim Groszu 54-56
-
Przychodnia Weterynaryjna Veticus Tomasz Senderowski
Weterynaria - usługi
woj. śląskie41-717 Ruda Śląska, 11 Listopada 24