Karmy dla psów na wzdęcia i gazy

Wiele psów cierpi na wzdęcia, czyli nadmierne nagromadzenie gazów w jelicie grubym. Ta przypadłość powoduje spory dyskomfort, brzuch zwierzęcia staje się twardy i napięty, a uwolnione gazy mają bardzo nieprzyjemny zapach. Choć schorzenie nie wydaje się groźne, warto wiedzieć, że nieleczone przez dłuższy czas może wywołać poważne skutki, w tym zaburzenia perystaltyki, perforację czy martwicę jelit. Czym zatem karmić psa podatnego na wzdęcia?
Co powoduje wzdęcia u psa?
Najczęstszą przyczyną wzdęć u psa jest nieodpowiednia dieta, która dostarcza zbyt dużo węglowodanów i białka. Trzeba również uważać na niektóre składniki karmy, takie jak soja, fasola, kalafior, brokuł czy mleko, mające niekorzystny wpływ na proces trawienia u części psów. Za gazy odpowiada często zjadanie zepsutej żywności, podjadanie śmieci na spacerach czy dokarmianie czworonogów resztkami ze stołu. Psy miewają również nietolerancje pokarmowe, które objawiają się właśnie nadmierną produkcją gazów.
Przeczytaj również: Jak karmić papugi i kanarki?
Istotny jest również sposób jedzenia – psy łapczywie pochłaniające posiłki połykają przy tym sporo powietrza, co skutkuje wzdęciami. Przyczyną gazów bywają też zaawansowany wiek i wolniejszy metabolizm, zbyt mała ilość ruchu oraz niektóre choroby, np. niewydolność trzustki. Warto więc przebadać zwierzę, a przede wszystkim uważnie przyjrzeć się jego diecie i wprowadzić niezbędne zmiany, wybierając odpowiednią karmę na gazy dla psa.
Czym karmić psa, który ma skłonności do wzdęć i gazów?
Na początku warto podkreślić, że każdy pies jest inny, więc karmę należy dobrać indywidualnie, często metodą prób i błędów. Najważniejsze cechy dobrej karmy dla psów podatnych na wzdęcia to:
- składniki wysokiej jakości,
- wysoka zawartość mięsa,
- brak warzyw strączkowych,
- niski poziom węglowodanów,
- spora zawartość błonnika,
- brak sztucznych dodatków i ciężkostrawnych składników.
Wszystkie wymienione parametry wzięli pod uwagę twórcy karm marki Naturea, dostępnych w sklepie ze zdrową karmą Dla psa i kota. Produkty Naturea, bazujące na lekkostrawnych składnikach human grade (przeznaczonych do spożycia przez ludzi), wzbogacono dodatkowo o cenne prebiotyki MOS i FOS wspierające trawienie, siemię lniane i babkę płesznik – cenne źródło błonnika.
Jeśli pies nie toleruje określonych rodzajów mięsa, łatwo zmienić karmę na inną, bazującą na dziczyźnie, jagnięcinie, drobiu, łososiu, tuńczyku czy wieprzowinie. Warto też podzielić pokarm na kilka małych posiłków, zapewnić psu spokojne miejsce do jedzenia i zadbać o wystarczającą długość spacerów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zet-Wet. s.c. Z. M. Skrzek
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie97-300 Piotrków Trybunalski, Rzemieślnicza 26a lok. 3,4
-
Farmer Wytwórnia pasz i koncentratów Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pasze
woj. wielkopolskie63-460 Biskupice Ołoboczne, Parcele 6