Jakie są objawy babeszjozy?
Babeszjoza, nazywana także piroplazmozą, a w innych krajach „malarią psów” jest przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją pierwotniaki, bytujące w ich organizmach. Nieleczona może być śmiertelna, ponieważ dochodzi do rozpadu czerwonych krwinek, a w konsekwencji do anemii. Dlatego tak ważna dla właścicieli psów jest wiedza, jakie są symptomy babeszjozy i jak ją rozpoznać.
Jak wyglądają symptomy babeszjozy?
Pierwsze objawy babeszjozy pojawiają się zwykle w ciągu dwóch tygodni po ukąszeniu kleszcza. Należą do nich zaburzenia zachowania, gorączka, a następnie utrata apetytu, masy ciała i zmęczenie. W dalszym przebiegu choroby może rozwinąć się bladość błon śluzowych w wyniku anemii i żółtaczka. Wydalanie z moczem barwników krwi powoduje jego charakterystyczne, ciemnoczerwone lub brązowe zabarwienie.
Przeczytaj również: SEO lokalne a branża weterynaryjna – dlaczego się opłaca?
Nieleczona postać babeszjozy często kończy się śmiercią. Dlatego przy każdym podejrzeniu posiadacze psów powinni zgłosić się do weterynarza. Warto wiedzieć, że niekiedy babeszjoza występuje u ludzi. Szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności i seniorzy.
Przeczytaj również: Stomatolog dla zwierzaków - zakres usług
Jak się diagnozuje babeszjozę?
O pierwszych oznakach babeszjozy świadczy wstępny raport i obraz kliniczny chorego. Badania krwi wykazują niski hematokryt lub zmniejszoną liczbę płytek krwi. Wykrycie patogenu odbywa się poprzez wykonanie rozmazu. Badania wykonuje się w lecznicy weterynaryjnej lub najbliższej miejscowości, dzięki czemu można postawić diagnozę i rozpocząć terapię w bardzo krótkim czasie.
Przeczytaj również: Jak wyrobić paszport dla psa?
Jak się leczy babeszjozę u psów?
Po wstępnej stabilizacji pacjenta można rozpocząć terapię celowaną. Babeszjozę leczy się lekiem z substancją czynną imidocarb. Preparat jest wstrzykiwany pod skórę dwukrotnie w odstępach dwutygodniowych. Zabija pasożyty i pozwala zwierzęciu wyzdrowieć. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, ciężka niedokrwistość może również wymagać transfuzji krwi.
Rokowanie z wczesnym wykryciem i prawidłową terapią jest dobre, a po skutecznym leczeniu pacjenci zwykle wracają do zdrowia w ciągu kilku dni. Ponieważ choroba jest bardzo niebezpieczna, warto stosować profilaktykę. Właściciele psów, korzystający z usług Przychodni Weterynaryjnej lek. wet. Krzysztofa Serwackiego stosują celowaną, silną ochronę przeciwkleszczową. W ten sposób istotnie ograniczają ryzyko zakażenia babeszjozą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana