Jakie są objawy alergii pokarmowej u kota? top
Alergia pokarmowa u kotów to powszechne schorzenie, które może wpływać na jakość życia Twojego pupila. Niestety, wielu właścicieli ignoruje jej objawy. Nie zawsze również możliwe jest natychmiastowe jej zdiagnozowanie. Po czym rozpoznać problemy trawienne u kota? Jakie objawy mogą sugerować, że futrzasty przyjaciel zmaga się z alergią pokarmową i konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym?
Co najczęściej wywołuje alergię pokarmową u kota?
Alergia pokarmowa u kotów może być wywołana przez różne składniki diety. Niektóre z nich to białka pochodzenia zwierzęcego, takie jak drób, wołowina czy ryby. W rzadziej występujących przypadkach może także chodzić o produkty mleczne czy jaja. Koty są też narażone na alergię na składniki pochodzenia roślinnego, takie jak soja czy gluten. Należy przy tym pamiętać, że zwierzę może stać się uczulone na dany składnik, nawet jeśli wcześniej spożywało go bez żadnych problemów.
Przeczytaj również: Jakiego kota wybrać? Najpopularniejsze rasy!
Jakie są objawy alergii pokarmowej u kota?
Objawy alergii pokarmowej u kotów mogą być różnorodne i często są mylone z innymi schorzeniami. Do najbardziej charakterystycznych należą jednak:
swędzenie i podrażnienie skóry – kot może drapać się, szczególnie w okolicach głowy, szyi, uszu i łap;
nadmierne wypadanie sierści oraz łysienie w niektórych miejscach;
zapalenie uszu – jego objawem są częste drapanie uszu i potrząsanie głową;
wymioty oraz biegunka występujące przewlekle;
wyraźna utrata apetytu.
W wielu przypadkach w zdiagnozowaniu alergii pomaga weterynarz dermatolog, do którego warto się zgłosić po zaobserwowaniu pierwszych wymienionych objawów.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest wykonanie badania USG u psa lub kota?
Jak leczyć alergię pokarmową u kota?
Leczenie alergii pokarmowej u kota zaczyna się od postawienia diagnozy przez weterynarza. Po wykluczeniu innych przyczyn objawów można przystąpić do tzw. diety eliminacyjnej. Polega ona na wprowadzeniu nowych źródeł białka i węglowodanów, których kot wcześniej nie jadł. Dieta ta powinna być stosowana przez minimum 6-8 tygodni. Jeśli objawy ustąpią, lekarz weterynarii może zasugerować stopniowe wprowadzanie kolejnych elementów diety, aby zidentyfikować alergen.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać alergię u psa?
Dokładnych informacji na ten temat mogą udzielić m.in. osoby pracujące w Przychodni weterynaryjnej Lazurowa. Trzeba mieć na uwadze, że niekiedy leczenie może obejmować wprowadzenie specjalistycznej karmy hipoalergicznej, suplementów diety czy leczenia farmakologicznego. Pamiętaj, że zdrowie i samopoczucie Twojego kota są ważne. Dbaj o prawidłowe żywienie, obserwuj zachowanie pupila i reaguj na ewentualne zmiany. W razie potrzeby udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Troska o dietę czworonogów to inwestycja w ich zdrowie i długie życie u boku ich właścicieli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana