Jakie są korzyści z hipoterapii i na czym ona polega?

Spis treści
- Komu polecana jest hipoterapia?
- Przygotowanie
- Korzyści z hipoterapii
- Jakie wyróżnia się rodzaje ćwiczeń?
- Przeciwwskazania do hipoterapii
- Cennik hipoterapii
Hipoterapia jest terapią, w której uczestniczą konie. Jest to jeden z naturalnych i najskuteczniejszych sposobów leczenia niepełnosprawności. Ćwiczenia obejmują strefy ruchowe, psychiczne, sensoryczne czy społeczne. Terapia sprawdzi się także przy problemach psychicznych czy sensorycznych. Komu jest szczególnie polecana oraz jakie są jej zalety, dowiesz się z tego artykułu.
Komu polecana jest hipoterapia?
Hipoterapia w Warszawie lub innym mieście polecana jest w szczególności:
- chorym na autyzm – podobieństwo zachowań i reakcji na bodźce sprawia, że dzieci zaczynają otwierać się na świat. Sprowadza się to do komunikowania się czy wyrażania własnych uczuć
- przy niewłaściwym wzorze chodzenia – dzięki zaangażowaniu głębokich mięśni brzucha czy przykręgosłupowych wpływa to na mechanizm poruszania się
- przy zespole Downa
- przy stwardnieniu rozsianym
- przy neuropatii
- przy porażeniu mózgowym
- przy skoliozie
Również wpłynie pozytywnie przy amputacjach czy upośledzeniu umysłowym.
Przygotowanie
Aby się przygotować, potrzebny jest odpowiedni strój. Przydadzą się długie, ale wygodne spodnie, jak również sięgające za kostkę obuwie. W ten sposób zabezpieczy się przed obtarciami w trakcie jazdy. Wymagane jest także noszenie na głowie kasku lub toczka. Warto wcześniej zapytać, czy udostępniają je środki.
Korzyści z hipoterapii
Kurs hipoterapii pozwala zmniejszyć zaburzenia równowagi i wpływa pozytywnie na samodzielne poruszanie się. Wpływa korzystnie na wzrok i koordynację ruchową, jak również na orientację przestrzenną. Pozwala się lepiej skoncentrować i zwiększa motywację do ćwiczenia. Umożliwia także rozwój samodzielności oraz poprawia poczucie własnej wartości. Wpływa na relaksację czy osłabienie reakcji nerwicowych. Jazda konna wpływa także pozytywnie na dzieci z autyzmem przez rozluźnienie dzięki łagodnemu chodowi zwierzęcia. Ćwiczenia umożliwiają rozluźnienie mięśni oraz utrzymanie prawidłowej postawy przy rozkurczaniu stawów. Również pobudzone są zmysły dzięki kontaktowi z sierścią, głaskaniem czy wsłuchiwaniem się w wydawane przez zwierzę odgłosy.
Jakie wyróżnia się rodzaje ćwiczeń?
W zależności od stanu pacjenta hipoterapia może przybierać różne postacie. Możliwe jest ćwiczenie poprzez siedzenie na grzbiecie konia czy gimnastyka lecznicza, która łączy się z siedzeniem. Wówczas wykonuje się ćwiczenia z fizjoterapeutą. Do pozostałych form zalicza się jazda konna czy woltyżerka. W ten sposób wpływa się na emocje czy strefę emocjonalną oraz fizyczną. Samo przezwyciężenie lęku przed zwierzęciem działa terapeutycznie. Oprócz ruchu istotny jest kontakt z przyrodą czy ze zwierzęciem, z którym nigdy nie zostawia się sam na sam. Zawsze obecny jest fizjoterapeuta. Atmosfera spokoju i świeże powietrze dodatkowo wpływają pozytywnie.
Przeciwwskazania do hipoterapii
Do przeciwwskazań do hipoterapii należą:
- uczulenie na sierść konia
- nadwaga
- martwica głowy kości udowej
- zwichnięcia w stawach biodrowych
- niestabilne kręgi szyjne
- infekcje
Cennik hipoterapii
Cennik hipoterapii jest różnorodny. Przykładem może być lekcja 30-minutowa, która kosztuje 60 złotych, natomiast dla początkujących 45 złotych. W przypadku jazdy konnej dla osób zaawansowanych cena wynosi 45 złotych. 10 jazd w ramach karnetu po 30 minut to koszt 400 złotych. Standardowy karnet 10 jazdy konnej to koszt 540 złotych, a dla zaawansowanych 400. Wyjazd konny terenowy to koszt 50 złotych, a oprowadzanie na kucyku trwające 15 minut to cena rzędu 20 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stajnia Podkowa Dariusz Franiczek
Stadniny, stada koni
woj. śląskie47-480 Żerdziny, Powstańców Śląskich 33