Jakie jedzenie dla psa przygotowywać?

Spis treści
- Co składa się na jedzenie dla psa?
- Jak podawać jedzenie dla psa?
- Co można gotować psu?
- O czym należy szczególnie pamiętać?
- Jaki pojemnik na karmę dla psa wybrać?
Jesteś właścicielem psa od niedawna? Zastanawiasz się, jak o niego zadbać? Dowiedz się, jakie jedzenie należy przygotowywać szczeniakom, dorosłym osobnikom czy psom seniorom. Co szczególnie jest polecane, a czego należy raczej unikać? Co można gotować i podawać? Wreszcie: jak wybrać pojemnik na karmę dla psa? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Co składa się na jedzenie dla psa?
Spośród jedzenia dla psa wyróżnia się takie owoce i warzywa jak: marchewka, groszek cukrowy, jagody, fasolka szparagowa, słodkie ziemniaki, arbuz czy truskawki. Należy natomiast unikać: winogron, rodzynek i porzeczek, a także cebuli, czosnku i szczypiorku. Nie powinno się zwierzęciu podawać awokado, brzoskwiń, śliwek, moreli i czereśni oraz grzybów i łodyg pomidora.
Przeczytaj również: Czym powinna się wyróżniać dobra karma dla zwierząt?
Jak podawać jedzenie dla psa?
Na dzienną dawkę jedzenia dla psa powinny się składać mięso, warzywa czy węglowodany. Dorosłe psy należy karmić około 2-3 razów na dzień. Ważne, aby pojedyncza porcja nie była zbyt duża, a posiłki nie muszą mieć podobnej objętości. Szczenięta karmi się jednak częściej. Dlatego warto zapytać się weterynarza o częstotliwość, na którą wpływa rasa i wiek zwierzęcia. Dobrze wiedzieć, że dzienna porcja żywieniowa wynosi 400-500 gramów na dobę. Oznacza to 2 posiłki po 200-250 gramów. Pomiędzy posiłkami można podawać pupilowi specjalne przysmaki. Zawierają potrzebne witaminy oraz makroelementy, jak również wyróżniają się właściwościami prozdrowotnymi. Należy je jednak stopniowo wprowadzać i zmniejszać wówczas porcje głównych pokarmów. Wówczas nie będzie niebezpieczeństwa nadwagi.
Co można gotować psu?
Aby dostarczyć niezbędne białko do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia, można gotować mięso. Najlepszy będzie drób, a więc indyk, kaczka czy kurczak, jak również wołowina. Ryby, króliki i jagnięcina także się sprawdzą. Należy gotować mięso jedynie z chrząstkami. Można także pokusić się o „wypełniacze” na przykład:
- ryż – brązowy lub biały
- makaron
- ziemniaki - świeżo ugotowane
- kaszę
- płatki owsiane
O czym należy szczególnie pamiętać?
Przy wyborze jedzenia dla psa należy zwrócić uwagę na:
- wiek – wyróżnia się karmę dla szczeniaków, dorosłych psów oraz seniorów. Różnią się od siebie składem oraz wielkością i twardością chrupek w przypadku suchej karmy dla psa oraz kawałków w przypadku mokrej karmy dla psa
- rasę
- wielkość – jedzenie dzieli się na dla małych osobników do 10 kilogramów, średnich (od 11 do 25 kilogramów) i dużych (ponad 26 kilogramów)
- styl życia – duże znaczenie ma tutaj wartość energetyczna
- zdrowie – w przypadku chorób należy się skontaktować z weterynarzem specjalistą, który ustali najlepszy rodzaj karmy
- kastrowanie czy sterylizowanie
Najlepsza jest karma oznaczona jako pełnoporcjowana. Wówczas ma się pewność, że znajdują się w niej wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania przez zwierzę.
Jaki pojemnik na karmę dla psa wybrać?
Przy wyborze pojemnika na karmę należy zwrócić uwagę na pewne czynniki. Z pewnością powinien chronić przed utratą świeżości jedzenia. W przypadku pojemnika na suchą karmę dobrze, aby szczelnie się zamykał. Pozwala to nie tylko uchronić pokarm przed zepsuciem, ale też na przechowanie go przez kilka tygodni. Dobrym rozwiązaniem będzie pojemnik na kółkach. W przypadku mokrej karmy dobrze, aby był wygodny w czyszczeniu. Zaleca się, aby był zamykany. Pojemnik należy wybrać ze względu na rasę czy wielkość. Najczęściej w sklepach zoologicznych można spotkać pojemniki: 10 kilogramów, 15 kilogramów i 20 kilogramów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aleksandra Mysiak Gabinet weterynaryjny
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-177 Gdańsk, Kalinowa 25 lok. 1