Jak zwiększyć nieśność kur za pomocą oświetlenia?
Jednym z czynników optymalizujących procesy produkcyjne ferm jest poziom oświetlenia. W okresie jesienno-zimowym ilość składanych jaj maleje, co jest związane ze zmianami hormonalnymi w organizmach niosek, które są związane ze zmniejszoną ekspozycją na światło. Dlatego w tym okresie dla utrzymania produkcji niezbędne są odpowiednie systemy oświetlenia.
Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, montując oświetlenie w kurniku
W kurniku źródłem oświetlenia mogą być lampy led, żarówki, czy fluorescencja – jednakże należy pamiętać, że oko kur znacznie różni się od oka ludzkiego. Widmo światła, na które wrażliwe są te zwierzęta, jest niewidzialne dla człowieka. Dlatego nieprawidłowo użyte oświetlenie będzie prowadziło do zwiększonego stresu drobiu, co w efekcie będzie się przekładało na niższy przyrost i wydajność.
Przeczytaj również: Charakterystyka i usposobienie owczarków niemieckich
Kury pozytywnie reagują również na światło ściemnione, jednolite, pozbawione migotania. Jest ono dla nich relaksujące i obniża poziom stresu wywołany np. transportem. Dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia występowania aktów kanibalizmu i agresji pomiędzy zwierzętami.
Przeczytaj również: Jak przebiega proces deratyzacji w fermach hodowlanych?
W okresie jesienno-zimowym dla zachowania odpowiedniej efektywności produkcji należy stymulować nioski światłem przez okres ok. 14 godzin. W ten sposób ich mechanizm hormonalny będzie pobudzany, co przełoży się na podtrzymanie nośności. Należy pamiętać jednak, że będzie to związane również z większym pobieraniem pokarmu przez zwierzęta.
Sprzedażą systemów oświetlenia kurników zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Galloma z Baranowa.
Wpływ temperatury i wilgotności na nieśność kur
Oczywiście, prawidłowe oświetlenie kurnika to nie jedyny sposób na optymalizacje nieśności kur. Niezwykle ważne jest również zapewnienie i utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w kurniku. Ich duże wahania mogą się wiązać nie tylko ze spadkiem wydajności produkcji, ale również przyczyniać się do chorowania i umierania zwierząt.
Prawidłowa temperatura dla niosek oscyluje wokół 21-25 st. Celsjusza. W takich warunkach zwierzęta pobierają mniej pokarmu, natomiast jaja mają prawidłową grubość skorupki. Co więcej, nieśność jest na optymalnym poziomie wydajności. Dla podtrzymania takiej temperatura przez cały rok niezbędne są odpowiednie systemy chłodzenia i podgrzewania kurnika.
Niezwykle ważna jest również prawidłowa wilgotność w kurniku, która powinna znajdować się w przedziale 60-70%. Dla jej utrzymania niezbędne są systemy wentylacji, które dodatkowo będą odprowadzały szkodliwe gazy, które zbierają się w kurniku, natomiast doprowadzą świeże powietrze dla zwierząt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana