Jak zrobić drapak dla kota? Cechy i przygotowanie

Spis treści
- Duży drapak dla kota – przygotowanie
- Jak zrobić drapak dla kota?
- A może wiszący na ścianie drapak?
- Dlaczego warto zainwestować w drapak dla kota?
- Jaki powinien być idealny drapak dla kota?
- O czym jeszcze warto wiedzieć?
Twój kot drapaniem niszczy meble? W takim razie powinieneś pomyśleć o drapaku dla kota. W naszym artykule wyjaśniamy, jak go przygotować samodzielnie. Sprawdź, z czego powinien się składać. Pozioma czy pionowa konstrukcja? A może wisząca na ścianie? Jakimi cechami powinna się właściwie wyróżniać? Dowiedz się, o czym jeszcze powinieneś dokładnie wiedzieć.
Duży drapak dla kota – przygotowanie
Duży drapak dla kota można stworzyć samodzielnie za pomocą: piły i wyrzynarki, wkrętarko-wiertarki, kostki ściernej czy rury z tektury lub konara drzewa. Sprawdzi się również:
- sznurek sizalowy
- nożyczki i nożyk
- pistolet czy klej (na gorąco)
Można także przygotować plusz lub kocyk oraz płytę z drewna i sklejkę. Możemy także zaoszczędzić czasu i kupić gotowy w sklepach z artykułami dla zwierząt.
Jak zrobić drapak dla kota?
Najpierw należy odrysować na sklejce 2 duże koła. Następnie wycina się je wyrzynarką. Potem oszlifowuje się brzegi kół. Rurę tnie się na 2 różnej wysokości kawałki, a 4 kątowniki mocuje się do podstawy oraz do rury. W ten sam sposób montuje się drugą rurę. Później instaluje się do wyciętych kół kątowniki. Do owinięcia podstaw można użyć watoliny. Mocować można przy użyciu takera. Watolinę należy ciasno zebrać. Później wytapicerowuje się materiałem całość. Nadwyżkę tworzywa specjalnie się zostawia. Podstawę również się wykłada watoliną, a później materiałem. Łączy się wszystko zszywaczem tapicerskim. Sznurek do drapaka powinien być sizalowy, rolniczy. Należy zamocować zszywką jego początek i zainstalować na papierowej rurze, a następnie owijać. Z górnej podstawy może zwisać z niego sztuczna myszka.
A może wiszący na ścianie drapak?
W celu samodzielnego wykonania wysokich drapaków dla kotów wystarczy przygotować długą deseczkę w kształcie prostokąta. Należy ją owinąć sizalowym sznurem, a potem przymocować do ściany. Ważne, aby był odpowiednio wielki i wysoki. Dobrze, aby był stabilny i nie poruszał się, w trakcie, gdy zwierzę się na nim wyciągnie. Sprawdzi się również podłużne pudełko z drewna bądź sklejki. Można je wówczas wypełnić sklejonymi ze sobą warstwami tektury. Ważne, aby warstwy do siebie przylegały i wypełniały ciasno pudełko. Wówczas można go zawiesić na ścianie.
Dlaczego warto zainwestować w drapak dla kota?
Jak się okazuje, koty mają instynktowną potrzebę drapania. Dzięki temu ścierają obumarłe części pazurów. Ponadto przeciąganie się pozwala ćwiczyć mięśnie łap oraz więzadła, które odpowiadają za wysuwanie pazurów. Dodatkowo oznaczają teren przy użyciu feromonów z gruczołów, które umieszczone są między opuszkami. Wysyłają w ten sposób informacje dla innych zwierząt w swoim otoczeniu oraz rozładowują emocje.
Jaki powinien być idealny drapak dla kota?
Drapak dla kota powinien spełniać takie podstawowe funkcje jak:
- wielkość – powinien mieć takie rozmiary, aby zwierzę mogło się na nim wyciągnąć
- stabilność – nie powinien się przesuwać czy chwiać
- dobra lokalizacja – dobrze, aby znajdował się w miejscu, które jest uczęszczane przez kota
Warto o tym pomyśleć, decydując się na drapak dla kota.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Najważniejsza jest lokalizacja drapaka dla kota. Powinna być praktyczna i atrakcyjna. Dlatego dobrze jest przykryć konstrukcją miejsce, które do tej pory zwierzę drapało. Dzięki temu można zasłonić i ocalić zniszczony mebel na przykład fotel. Warto także zwrócić uwagę, czy kot lubi drapać poziome czy pionowe powierzchnie. Jeśli woli poziome, to wtedy zamiast tuby wybierze dywan.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dorota Hojka - Sklep Zoologiczny "PUPIL"
Zoologiczne sklepy
woj. kujawsko-pomorskie85-804 Bydgoszcz, Noakowskiego 3 lok. LOKAL SPÓŁDZIELCZY ADM NA PARTERZE
-
Zoo Faktor s.c. Mulak I., Szporko M.
Zoologiczne sklepy
woj. mazowieckie05-820 Piastów, Leśmiana 15a
-
Pupil. Sklep z art. dla zwierząt. Feja J.
Zoologiczne sklepy
woj. mazowieckie05-200 Wołomin, Akacjowa 28c