Jak założyć pasiekę? Wskazówki

Spis treści
- Rodzaje uli
- Odkłady i sztuczne roje
- Gdzie założyć pasiekę?
- Dodatkowe wyposażenie
- Co należy kupić i ile to kosztuje?
- Jak ustalić koszt miodu?
Zastanawiasz się nad założeniem własnej pasieki? Marzysz o własnym miodzie? Dowiedz się, jaka jest cena miodu z pasieki. Jakie wyróżnia się rodzaje uli, czym są odkłady czy sztuczne roje? Sprawdź, gdzie można założyć pasiekę. Co się składa na dodatkowe wyposażenie? W jaki sposób ustalić koszt miodu z pasieki? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Rodzaje uli
Istnieją różne rodzaje uli. Dla osób cierpiących na dolegliwości kręgosłupa sprawdzą się leżaki. Wystarczy wówczas wyciągnąć ramki bez podnoszenia całych korpusów. Dobrą alternatywą są ule wielokorpusowe. Umożliwiają zwiększanie pojemności gniazda i miodni poprzez dołożenie korpusów. Czysty miód odmianowy będzie możliwy do uzyskania dzięki półnadstawce używanej jako miodnia. Są przy tym lżejsze i zajmują mniej miejsca. Pozwalają także na zastosowanie powałek, poławiaczy pyłku czy podkarmiaczek.
Odkłady i sztuczne roje
Przy zakładaniu profesjonalnej pasieki nie można zapomnieć o użyciu odkładów. Zasiedla się je w ulach, dzięki nim poszerza gniazda właściwą liczbą ramek z węzą i podkarmia. Kupiony w czerwcu czy w pierwszej połowie lipca będzie skutkował powstaniem rodziny. Przygotowuje się ją do zimy. Warto wiedzieć, że im wcześniej kupione odkłady, tym większe są korzyści. Wyjątkowym przykładem są odkłady z czerwiącymi matkami, które zostały wychowane w poprzednim roku. Wówczas przynosi miód z już czerwcowych pożytków. Innym sposobem założenia pasieki są sztuczne roje, czyli pakiety. Wówczas składa się na niego około 2 kilogramów pszczół i młodej, czerwiącej matki. Pokarmem jest ciasto miodowo-cukrowe bądź inwertowane. Sztuczny rój wprowadza się do ula jak naturalny. Pszczoły muszą się znaleźć w gnieździe, które składa się z ramek z węzą bądź suszem. Tego typu roje można używać do połowy lipca. Warto także odwiedzić forum pszczelarskie, aby uzyskać więcej informacji.
Gdzie założyć pasiekę?
Część pasieki powinna się znaleźć w odpowiednim miejscu. Powinna być:
- odpowiednio nasłoneczniona
- sucha
- zaciszna
- ogrodzona – obsadzona drzewami lub krzewami
Następnie zgłasza się rozpoczęcie hodowli pszczół oraz jej miejsce Powiatowemu Inspektoratowi Weterynarii. Obowiązek ten wynika z ustawy z 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt i walce z chorobami zakaźnymi.
Dodatkowe wyposażenie
Do dodatkowego wyposażenia zalicza się pasieczysko oraz poidełko z bieżącą bądź zmienianą wodą. Dobrym rozwiązaniem jest także pracownia piaseczna przy większej liczbie uli. Oprócz tego sprawdzą się:
- ramki
- kraty ogrodowe
- drut pszczelarski
- podkarmiaczka
- dłuto pasieczne
- podkurzacz
- szczotka do zmiatania pszczół
Nie można także zapomnieć o wanience do odsklepiania plastrów, miodarce czy widelcu do odsklepiania plastrów, jak również drobnym sicie i naczyniach, które pozwalają na rozlew miodu.
Co należy kupić i ile to kosztuje?
Do standardowych zakupów zaliczają się:
- ule – 200-500 złotych
- ramki – około 20 złotych
- strój – kombinezon, kapelusz i rękawice około kilkuset złotych
- beczki – przeznaczone do miodu. Z drewna kosztuje około 100 złotych. Tańsza jest z plastiku
- podkurzacz – około 100 złotych
- miodarka – tak zwaną wirówkę używa się do odwirowania miodu z plastrów. Kosztuje ponad tysiąc złotych
Jak ustalić koszt miodu?
Cena miodu sprzedawanego hurtowo powinna być mniejsza od sklepowej. Kwota powinna zawierać pełne koszty produkcji, prowadzenia działalności razem z podatkami czy kosztami dystrybucji. Mogą jednak z roku na rok drożeć. Za miód wielokwiatowy płaci się 14-18 złotych za kilogram, spadziowy 31-35 złotych za kilogram, a gryczany 19-20 złotych za kilogram. Cena miodu akacjowego to 19 złotych za kilogram, lipowego 20 a rzepakowego 12-15 złotych za kilogram.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Edyta Pytel Rossi Groom Psi Fryzjer
Zwierzęta domowe - hodowla, pielęgnacja, tresura
woj. podkarpackie37-300 Leżajsk, Mickiewicza 44
-
Alma-Wet Całodobowa Lecznica Dla Zwierząt Ireneusz Niemywski
Weterynaria - usługi
woj. mazowieckie05-509 Józefosław, Działkowa 42A