Jak wyrobić paszport dla psa?
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – z tym stwierdzeniem zgodzi się z pewnością większość właścicieli czworonogów z tego gatunku. Psy nie tylko mieszkają w naszych domach i mieszkaniach, często zajmując honorowe miejsce w zaciszu sypialni, ale też podróżują z nami, bo nie w głowie nam zostawiać je na dłuższą chwilę w samotności. Do podróży zagranicznych w większości przypadków potrzebujemy dla nich paszportów. Jak wyrobić paszport dla psa?
Znalezienie weterynarza, który zajmuje się chipowaniem zwierząt i wystawianiem paszportów
Odpowiedź na nasze pytanie, czyli jak wyrobić paszport dla psa, można właściwie ująć w jednym zdaniu: znaleźć weterynarza, który trudni się chipowaniem zwierząt i wystawianiem paszportów. Rozwiniemy jednak ten wątek. Chipowanie zwierząt, czyli nowoczesne znakowanie ich, jest coraz popularniejsze wśród właścicieli czworonogów – nie tylko psów, ale też kotów i fretek. Jak mówią nam przedstawiciele Witold Janeczek Przychodnia weterynaryjna z Wrocławia, chip to nie tylko warunek konieczny do uzyskania paszportu dla pupila, ale przede wszystkim znakowanie, które z założenia zapobiega bezdomności pupili. Chip psa, kota, czy fretki, może być połączony z ogólnodostępną europejską bazą danych zwierząt oznakowanych. Na podstawie chipa – niewielkiego modułu z zakodowanym 15-cyfrowym numerem – łatwo można ustalić osobę, do której należy zwierzak.
Przeczytaj również: Kiedy dzwonić do pogotowia weterynaryjnego?
Nie taki diabeł straszny, czyli co zawiera paszport zwierzęcia?
Paszport psa lub innego czworonoga, który uprawnia do podróży po krajach UE, zawsze zawiera kilka cennych informacji. To na przykład informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie, w niektórych przypadkach także data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania, informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna. Jeśli są inne cenne – według lekarza weterynarii – informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego, również należy je umieścić w paszporcie. Paszport zwierzęcia zawiera też oczywiście imię, nazwisko i dane kontaktowe właściciela oraz jego podpis, najważniejsze dane lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia paszport i najważniejsze dane zwierzęcia. Według Głównego Inspektoratu Weterynarii to: imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia, cechy charakterystyczne zwierzęcia lub znaki szczególne, umiejscowienie chipa (transpondera) lub tatuażu oraz zawarty w nim kod alfanumeryczny. Ot cała tajemnica!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana