Jak wybrać terrarium dla żółwia?

Opieka nad żółwiem wodnym czy lądowym wymaga zakupu i urządzenia terrarium. Miejsce odpoczynku i zabaw powinno spełniać pewne wymagania. Z czego się składa pomieszczenie? O jakich akcesoriach trzeba pamiętać? Jakie oświetlenie będzie najlepsze? Dlaczego akwarium jest gorsze od terrarium? Co należy uwzględnić przy wyborze? Jakie są rodzaje pomieszczeń? Odpowiadamy!
Jak wygląda budowa terrarium dla żółwia wodnego czy stepowego?
Terrarium dla żółwia wodnego powinno być zbudowane z drewna, sklejki lub płyt meblowych, OSB lub wiórowych. Ważne, aby drewno było czyste i oszlifowane. Nie powinny wyróżniać się zapachem farby czy innych substancji toksycznych. Dobrze, aby na powierzchnię położyć folię, którą należy przymocować do ścian terrarium. Może być wykonane samodzielnie, zamówione lub zakupione w sklepie zoologicznym. Uwaga: Nie należy kupować w tym celu plastikowych pojemników. Akwarium często jest zbyt wąskie, dlatego zaleca się zakup terrarium. Szczególnie dlatego, że żółw lądowy będzie drapał w ścianki. Minimalne wymiary terrarium to 60-100 centymetrów oraz 40 centymetrów wysokości. Zasada jest taka, że im większe pomieszczenie, tym lepiej. Warto pamiętać o codziennym spryskiwaniu go wodą, aby zapewnić odpowiedni poziom wilgotności. Użyć do tego należy przegotowaną, czystą wodę. Przyda się zraszacz. Kontrolę wilgotności zapewni higrometr.
Z czego powinno się składać akwarium dla żółwia?
Do potrzebnych akcesoriów do akwarium dla żółwia zalicza się:
- Grzewcza lampa – stanowi ją lampa z żarówka, która wydziela ciepło o mocy 40-60W. Najlepsze będą lampy metalohalogenkowe, czyli wyładowcze HQI. Wyróżniają się wysoką skutecznością w kwestii oddawania kolorów, przez co są zbliżone do naturalnego. Niektóre sklepy zajmujące się hodowlą zwierząt udostępniają żarówki grzewcze specjalnie dostosowane do terrarium. Do ich dodatkowych funkcji zalicza się emitowanie światła o zbliżonym do światła dziennego zakresie. Uwaga: jednoczesne zastosowanie świetlówki UVB oraz zwykłej żarówki może spowodować mieszanie się światła o różnym kolorze
- Lampa, która dostarcza UVB – zwykła lub kompaktowa świetlówka. Najlepsze będą określone jako 5.0, 8.0 bądź 10.0. Można także pomyśleć nad lampami rtęciowymi. Wyróżniają się dużą mocą i większym zasięgiem. Sprawdzą się przy każdym gatunku żółwi i w większych pomieszczeniach
- Talerzyk – ewentualnie kamień, na którym będzie się znajdował pokarm
- Kryjówka – miejsce do spania w postaci domku z desek, kory czy doniczki
- Basenik z wodą – terrarium dla żółwia lądowego powinno obejmować basenik, aby zwierzę mogło się kąpać. Sprawdzi się mineralna lub przegotowana woda, którą trzeba codziennie zmieniać
Oprócz tego należy przygotować termometr i higrometr. Urządzenie łączące oba pozwala na stałe kontrolowanie temperatury oraz wilgotności. Mogą być analogowe lub cyfrowe. Najlepsza jest opcja z sondą i dodatkiem w postaci pomiaru temperatury.
Jakie terrarium wybrać?
Zastanawiasz się, jakie terrarium dla żółwia kupić? Istnieją dwa rodzaje terrarium:
- Typu „szuflada” – otwarte u góry
- Zamknięte
Warto w tym celu odwiedzić strony internetowe, gdzie można je kupić w atrakcyjnych cenach. Akwarium dla żółwia można również zamówić u szklarza lub stolarza. Wszystko zależy od materiału. Żółwie stepowe na przykład nie wymagają określonych warunków i dużej wilgotności. Sprawdzą się płyty drewniane meblowe, MDF lub OSB.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Oprócz wyżej wspomnianych do akwarium dla żółwia wodno-lądowego przydadzą się korzenie, które mogą być miejscem wspinania się i zabawy oraz różnej wielkości kamienie. Na nie można się wspinać i ścierać pazury. Sprawdzą się także suche kępy traw, które posłużą za schronienie oraz żywe rośliny, które można pomieszać z jadalnymi. Całość wnętrza uatrakcyjni fototapeta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tomasz Piotrowski Szkolenie Psów
Zwierzęta domowe - hodowla, pielęgnacja, tresura
woj. mazowieckie05-300 Mińsk Mazowiecki, Warszawska 49