Jak wybrać szelki dla kota?
Jesteś właścicielem kota i często chodzisz z nim na spacer? Szukasz alternatywy dla obroży? Poznaj szelki dla kota! Są dużo wygodniejsze od krępującej szyje obroży. Chronią przed wypadkiem na przykład samochodowym i występują w różnych formach. Mogą być wykonane z bawełny, nylonu czy weluru. Na jakie się właściwie dzielą? Jak przyzwyczaić do nich kota?
Rodzaje szelek dla kota
Hodowla, pielęgnacja i tresura to podstawa. Zamiast obroży dla kota, która krępuje ruchy zwierzęcia, lepiej wybrać szelki. Tak zwany półszorek może być wykonany z takich materiałów jak:
- nylon
- welur
- siatka
- bawełna
Oprócz tego wyróżnia się jeszcze specjalnie do podróży samochodem. Najczęściej są na klamrę lub zatrzask. W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa dodaje się odblaskowe części. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie adresówki z danymi kontaktowymi.
Najpopularniejsze są w wersji klasycznej, czyli zawierające dwie połączone paskiem obręcze. Ich zaletami są lekkość i wygoda. Dla żywotniejszych kotów sprawdzi się model z dodatkowym paskiem, który jest rozpięty wzdłuż brzucha. Inny model składa się z pętli, które przekłada się na łapy zwierzęcia. Mają na grzbiecie zapięcie, a szelki są regulowane.
W jaki sposób założyć szelki dla kota?
Wszystko zależy od charakteru kota. Należy się liczyć z tym, że szelki dla kota ograniczają jego wolność. Dlatego ważne są oswajające zachowania. Z początku warto je położyć w miejscu, gdzie zwierzę je zaakceptuje na przykład w legowisku czy obok miski z jedzeniem. Dzięki temu kot oswoi się z zapachem i widokiem. Następny etap to próba założenia szelek na kota. Przy tym nagradzaj go smakołykami, głaskaniem czy miłym tonem, tak, aby ich noszenie kojarzyło się zwierzęciu pozytywnie. Po próbach można wyjść na zewnątrz. Należy okazać cierpliwość i zrozumienie, szczególnie jeśli to pierwsze wyjście zwierzęcia. Wówczas nie należy go szarpać, ciągnąć czy popychać.
Korzyści z szelek dla kota
W przeciwieństwie do obroży, szelki dla małego kota dają większą swobodę ruchów. Poza tym zawierają rozpinający mechanizm, który można potraktować jako awaryjny, który chroni przed zaczepianiem się na przykład o gałęzie. Sprawdzą się szczególnie dla żywiołowych zwierząt. Sprawiają także, że jest ograniczone ruchowo, przez co nigdzie nie uciekną. Są przy tym wygodne, a odpowiednio dopasowane, nie będą kotu przeszkadzać. Dzięki dobrej konstrukcji komponują się z budową ciała zwierzęcia oraz sposobem jego chodzenia.
Jak sprawić, aby kot nosił smycz?
Podobnie jak przyzwyczajenie kota do drapaka, potrzebny jest czas. Dlatego najpierw załóżmy smycz dla kotów w domu, aby zwierzę się przyzwyczaiło. W ten sposób będzie można zaobserwować jego zachowanie. Na pewno nie należy tego wykonywać na siłę i najlepiej stopniowo. W ten sposób zwierzę nie będzie się stresować. Jeśli chodzi o wyjście na zewnątrz, należy stopniowo wydłużać czas spaceru, aby kot się przyzwyczaił.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana