Jak rozpoznać alergię u psa?
Psy, podobnie jak ludzie, coraz częściej zmagają się z różnymi alergiami. Dotyczą one nie tylko spożywanych pokarmów, ale i substancji znajdujących się w powietrzu czy mających bezpośredni kontakt ze skórą. U psów jednak alergie objawiają się inaczej, nawet w przypadku tych samych alergenów. Jak więc rozpoznać alergię u psa i jak mu skutecznie pomóc?
Najczęściej występujące alergie u psów i ich objawy
Alergią, którą najczęściej można zaobserwować u psów, jest alergia pokarmowa, spowodowana przez jeden lub więcej składników podawanej żywności. Objawiać się może świądem skóry, w związku z czym psy ocierają się o różne przedmioty lub intensywnie się drapią, tworząc rany. Mogą również wylizywać lub wygryzać sobie kończyny. Do objawów alergii pokarmowej należą także wzdęcia, zaparcia, nadmierne oddawania gazów, wymioty czy biegunka.
Przeczytaj również: Jakie są objawy alergii pokarmowej u kota? top
Kolejną alergią jest alergia kontaktowa, a jej objawy najczęściej sprowadzają się do reakcji w miejscu kontaktu z uczulającą substancją, w którym pojawiają się wykwity skórne. Alergia wziewna natomiast jest reakcją na alergeny środowiskowe, jak pyłki roślin czy roztocza kurzu. Ta objawia się kaszlem, kichaniem czy wypływem z nosa. Do psich alergii zaliczyć można też alergiczne pchle zapalenie skóry, czyli APZS, które też powoduje silny świąd. Dodatkowo alergie mogą powodować zmiany w zachowaniu. Ponieważ różne rodzaje alergii mogą objawiać się podobnie, konieczna jest diagnostyka alergii u psa u weterynarza.
Co robić, gdy pies jest alergikiem?
Postępowanie w dużej mierze zależy od rodzaju alergii. W pierwszej kolejności należy więc udać się z psem do lekarza weterynarii, który specjalizuje się w rozpoznawaniu alergii. Przykładem takiego gabinetu jest m.in. przychodnia weterynaryjna Devon we Wrocławiu. Na taką diagnostykę składa się najczęściej badanie krwi, test podskórny, kliniczny proces eliminacji czy diagnostyka wykluczająca.
Leczenie alergii u psa sprowadza się najczęściej do strategii unikania. Gdy już alergen zostanie skutecznie rozpoznany, należy go wyeliminować. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ znalezienie alergenu może zająć trochę czasu. Warto przedsięwziąć środki, które będą łagodziły objawy alergii, jak np. karma hipoalergiczna, oczyszczacz powietrza, szampony i odżywki o działaniu przeciwświądowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana