Jak można pomóc zwierzętom ze schroniska? Zasady i sposoby wsparcia

Spis treści
- Wolontariat i spacery z psami
- Tymczasowy dom
- Wsparcie materialne
- Pomoc finansowa
- Działania promocyjne
- Jak jeszcze można pomóc?
- Zasady przyjmowania i wydawania zwierząt
Co roku do schronisk przybywa zwierząt. Niechciane, źle traktowane zwierzęta nieraz latami czekają na nowych opiekunów. W jaki sposób można im pomóc? Jak można wesprzeć schroniska w Polsce? Dowiedz się, co obejmuje wolontariat. Jakie są sposoby wsparcia? Akcje ze zbiórkami, a może promocja w mediach społecznościowych? Sprawdź, jak wygląda adopcja psów i kotów!
Wolontariat i spacery z psami
Do jednorazowej formy pomocy zalicza się spacery z psami. Nie potrzebny jest duży nakład prac, czasu czy regularność. Jest to jednak dobry sposób na pomoc, który może być początkiem innych akcji. W celu uczestnictwa w spacerze wystarczy zgłosić taką chęć telefonicznie lub przez Internet. Do zadań wolontariuszy należy natomiast:
- pielęgnacja
- pomoc w socjalizacji
- spacery z psami
- trening
- wychowanie
- promocja adopcji zwierząt
- uczestniczenie w zbiórkach na przykład karm
Warunkiem odbywania wolontariatu jest przebyte szkolenie oraz zawarcie umowy.
Tymczasowy dom
Warto wiedzieć, że nie wszystkie zwierzęta mogą bez problemu przebywać w schronisku. Szczególnej opieki, bezpieczeństwa i spokoju domagają się:
- chore psy
- szczenięta
- psy seniorzy
Tego rodzaju miejsca potrzebują osób, które będą w stanie stworzyć dla bezdomnych zwierząt tymczasowy dom, aż do czasu, kiedy znajdą nowych opiekunów.
Wsparcie materialne
Nie musisz od razu decydować się na adopcję zwierząt. Możesz pomóc także w inny sposób. Alternatywą może być podarowanie rzeczy takich jak:
- koce
- prześcieradła
- ręczniki
- kołdry
- legowiska
- szelki
- ubranka – dla psów
Schroniska dla zwierząt przyjmują także karmy, gryzaki czy smakołyki, a także zabawki czy maty węchowe.
Pomoc finansowa
Jak wiadomo, schroniska dla zwierząt mają zwykle problemy finansowe związane z wyżywieniem. Dlatego też wymagają wsparcia materialnego. Umożliwia to zapewnienie podstawowej opieki czy warunków do życia zwierzętom. Warto zatem pomyśleć o wpłaceniu darowizny na konto placówki. Można poza tym przekazać na bezdomne zwierzęta 1% podatku.
Działania promocyjne
W celu zachęcenia ludzi do adopcji bezdomnych zwierząt warto pomyśleć o zaangażowaniu się w promocję działań placówek opieki nad nimi. Dobrze jest przekazywać informacje o czworonogach, które poszukują opiekunów, znajomym. Dobrym rozwiązaniem jest także udział w akcjach, które organizują schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wskazana jest poza tym promocja działalności w mediach społecznościowych.
Jak jeszcze można pomóc?
Bezdomne zwierzęta na wolności także potrzebują pomocy. Dlatego warto się rozejrzeć po okolicy. Może się zdarzyć tak, że znajdziemy bezdomnego psa lub kota potrzebującego pomocy. Wówczas warto jest mu dać jedzenie lub nieco wody. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie zbiórki pieniędzy czy żywności. Wówczas można je oddać schroniskowi dla psów. Warto pomyśleć o takiej formie pomocy.
Zasady przyjmowania i wydawania zwierząt
Jak się okazuje, w schroniskach dla zwierząt przyjmuje się bezdomne osobniki, które zostały odłowione na terenie danego miasta poprzez zgłoszoną interwencję. Także dostarczone z terenu miejscowości do biura schroniska. Wymagane jest jednak wypełnienie odpowiedniego formularza. Przyjmuje się także zwierzęta odebrane właścicielom ze względu na decyzję administracyjną czy na polecenie właściwych służb. Warto wiedzieć, że przyjęcie zwierzęcia przed właściciela przebiega dzięki osobistemu wstawiennictwu. Również poprzez poinformowanie o powodzie, dla którego się je oddaje oraz poprzez podpisanie formularza, będącego zrzeczeniem się praw do zwierzęcia. Należy przy tym przedstawić dowód aktualnych szczepień w zakresie wścieklizny, jak również przekazać dane o dotychczasowym leczeniu czy chorobach w ramach usług weterynarii. Nierzadko wypełnia się ankietę, na którą składają się:
- nawyki
- charakter
- sposób karmienia
Schronisko dla zwierząt we Wrocławiu lub innym mieście może zażądać od byłego właściciela wpłaty na przykład w wysokości 200 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Telvet Gabinet weterynaryjny Teliński Szymon
Weterynaria - usługi
woj. zachodniopomorskie75-446 Koszalin, Wańkowicza 82
-
Karat Gabinet weterynaryjny Julia Wojciechowska
Weterynaria - usługi
woj. wielkopolskie64-130 Rydzyna, Kościuszki 18 lok. A
-
Przychodnia Weterynaryjna Strzyża
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-276 Gdańsk, ks. B. Sychty 18 lok. 18A