Jak dbać o zdrowie czworonoga? Podstawy profilaktyki zwierząt

Spis treści
- Czym jest profilaktyka zwierząt?
- Profilaktyka i leczenie chorób zwierząt w poradniach weterynaryjnych
- Gdzie wykonać badanie weterynaryjne?
Profilaktyka zwierząt to szereg zabiegów mających na celu wyeliminowanie czynników chorobotwórczych. Jest istotna zarówno w dużych hodowlach trzody chlewnej, jak i dla właścicieli zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. Jakie są zatem obowiązki właścicieli zwierząt w kwestiach związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się chorób i jakie zabiegi profilaktyczne są wymagane?
Czym jest profilaktyka zwierząt?
Badania i zabiegi profilaktyczne dla zwierząt to głównie działania związane z zapobieganiem rozwojowi chorób pasożytniczych, regulacja rozrodu i zapobieganie chorobom skórnym. Leczenie profilaktyczne to wczesne wykrywanie chorób w drodze diagnostyki, dzięki czemu można zapobiec rozwojowi schorzeń.
Przeczytaj również: Jak Weterynarz Grodzisk Mazowiecki zajmuje się chorobami skórnymi u zwierząt?
Domowa profilaktyka zwierząt powinna opierać się na obserwacji zwierzęcia przez opiekunów. Wszelkie niepokojące objawy należy poddać profesjonalnej diagnostyce w poradni weterynaryjnej. Do objawów, które powinny wzbudzić czujność, należą osowiałość, brak apetytu i senność, którym mogą towarzyszyć wymioty. Niepokojące symptomy to także widoczne na ciele zwierzęcia guzy i przerośnięte gruczoły, mogące być objawem postępującej choroby zagrażającej życiu. Częstym schorzeniem wśród zwierząt są choroby uszu, a do wizyty u specjalisty powinny nas skłonić też nieprzyjemny zapach i obfita wydzielina. Należy też pamiętać o profilaktyce przeciwpasożytniczej, która ma na celu zahamowanie rozwoju owsicy wśród zwierząt.
Przeczytaj również: Kiedy dzwonić do pogotowia weterynaryjnego?
Profilaktyka i leczenie chorób zwierząt w poradniach weterynaryjnych
Wizyty w gabinetach weterynaryjnych powinny odbywać się regularnie, przynajmniej raz w roku. Warto skorzystać z oferty Gabinetu Weterynaryjnego Puszek, który zapewnia profilaktykę i diagnostykę na najwyższym poziomie. Podczas wizyty należy wykonać wszystkie niezbędne szczepienia oraz poddać zwierzę badaniu profilaktycznemu, które może wykluczyć lub potwierdzić rozwój choroby. Weterynarz powinien zważyć zwierzę, sprawdzić uzębienie, stan uszu, skóry i sierści. Jeśli wykryte zostaną guzy, powinna zostać zlecona diagnostyka USG oraz badania krwi, moczu i poziomu hormonów.
Przeczytaj również: 5 najpopularniejszych ras psów – charakterystyka
Gdzie wykonać badanie weterynaryjne?
Dobrze przeprowadzone badanie weterynaryjne pozwoli wyeliminować wszystkie czynniki chorobotwórcze, dzięki czemu nasz pupil będzie mógł cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Ważne jest, aby badania wykonywać regularnie, najlepiej w gabinecie oferującym kompleksową profilaktykę i dysponującym profesjonalnym sprzętem diagnostycznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Telvet Gabinet weterynaryjny Teliński Szymon
Weterynaria - usługi
woj. zachodniopomorskie75-446 Koszalin, Wańkowicza 82
-
Piotr Kruszewski Gabinet weterynaryjny
Weterynaria - usługi
woj. lubuskie66-440 Skwierzyna, Jana III Sobieskiego działka 162 lok. 1