Ile trwa ciąża u psów? Opieka

Spis treści
- Po czym rozpoznać, że suczka jest brzemienna?
- Jakie badania są niezbędne do wykonania?
- Jak żywić karmiącą sukę?
- Jak się opiekować ciężarną suczką?
Nie planujesz rozmnażania Twojej suki? W takim razie ją wysterylizuj. W innym przypadku dobrze jest wiedzieć, jak przebiega ciąża u psa. Powiększone sutki, przypływ wagi czy utrata apetytu to tylko niektóre przejawy ciąży trwającej około 2 miesięcy. Jak dbać o psa w tym czasie? O czym powinno się wiedzieć? Jakie badania należy wykonać? Jaki pokarm należy podawać?
Po czym rozpoznać, że suczka jest brzemienna?
Rozpoznanie ciąży u buldoga francuskiego czy innej rasy psa nie jest tak proste. Do oznak zalicza się zwiększony obwód brzucha w dolnej części czy powiększenie gruczołów mlekowych. Nierzadko pojawia się mleko. Może także dojść do ciąży urojonej. Wtedy należy się wybrać do specjalisty weterynarza. Co ciekawe, ciąża psa jest krótsza od ludzkiej i trwa około 2 miesięcy. Po tym czasie na świat zostają wydane szczenięta. Poród powinien przebiegać pod okiem specjalisty. O zbliżaniu się porodu świadczą takie czynniki jak:
Przeczytaj również: Ile żyje buldog francuski? Wszystko o jego charakterze
- niepokój
- budowanie gniazda
- izolacja
- utrata apetytu
- wymioty
- dreszcze
- wypływ śluzu z pochwy
- mleko w gruczole sutkowym
Jakie badania są niezbędne do wykonania?
W gabinecie weterynaryjnym przeprowadza się badania:
- ultrasonograficzne
- palpacyjne
- rentgenowskie
W ten sposób będzie można ustalić, że nie jest to ciąża urojona. USG wykonuje się od 3 tygodnia ciąży, czyli 21. dnia. Badanie palpacyjne jamy brzusznej wykonuje się od co najmniej 15. dnia ciąży do 35. dnia. RTG natomiast wykonuje się 7. tygodnia ciąży, czyli 45. dnia. W ten sposób można policzyć płody dzięki zdjęciu kręgosłupów. Na liczebność miotu wpływają:
Przeczytaj również: Jak ostrzyc pudla? Zasady pielęgnacji
- wielkość
- rasa
- stan zdrowia
- kondycja
- uwarunkowania genetyczne
Wszystko zależy jednak od rasy. Inną liczbę płodu będzie mieć shih tzu, a inną pudel. Mioty mogą liczyć od dwóch czy czterech do nawet kilkunastu szczeniąt.
Przeczytaj również: 5 najpopularniejszych ras psów – charakterystyka
Jak żywić karmiącą sukę?
Laktacja, czyli produkcja mleka następuje po porodzie. Trwa około 5-8 tygodni. Wówczas należy szczególnie zadbać o żywienie suki. Wówczas jej apetyt jest większy. Karma do kupienia w sklepie zoologicznym powinna zawierać:
- białko
- tłuszcze
- witaminy
- minerały
- wapń
- fosfor
- węglowodany
Przed zakupem dobrze sprawdzić, czy ma większą kaloryczność – co najmniej 4-5 kcal/g suchej masy oraz strawnością, która wynosi ponad 80%. Oprócz karmy potrzebna jest woda. Należy stale kontrolować kondycję psa oraz szczeniąt, a także sprawdzać ilość i jakość wytwarzanego mleka.
Jak się opiekować ciężarną suczką?
W trakcie ciąży istotne jest prawidłowe odżywianie. Ważne, aby nie była przekarmiana, bo nadwaga może wpłynąć niekorzystnie na przebieg porodu. Równie istotne jest niedoprowadzenie do niedożywienia, gdyż może się to przyczynić do komplikacji czy urodzenia słabych potomków. W przypadku diety zbilansowanej w trakcie pierwszego miesiąca można suczkę tak żywić. W 2. miesiącu dobrze jest używać specjalnych karm dla ciężarnych i karmiących psów. Taka karma jest bogata w składniki, które odpowiadają zapotrzebowaniu energetycznemu zarówno dla suki, jak i płodów. Ważne, aby karmę mokrą lub suchą podzielić na mniejsze porcje. Suka powinna być aktywna fizycznie, jednak należy uważać, bo dochodzi do ucisku wewnętrznych organów, w tym płuc. Suki mogą być szczepione po 35. dniu ciąży. Stosuje się do tego inaktywowane szczepionki. Są zabite i chronią przed rozwojem choroby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przychodnia Weterynaryjna Vetosowa
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Balcerskiego 20D
-
Przychodnia Weterynaryjna Strzyża
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-276 Gdańsk, ks. B. Sychty 18 lok. 18A
-
Karat Gabinet weterynaryjny Julia Wojciechowska
Weterynaria - usługi
woj. wielkopolskie64-130 Rydzyna, Kościuszki 18 lok. A