Dlaczego warto zapisać szczeniaka do psiego przedszkola?
Pierwsze miesiące życia psa powinny być poświęcone na socjalizację, czyli naukę otaczającego szczenię świata. Ważnym elementem tego procesu jest umiejętność ułożenia relacji z przedstawicielami swego gatunku i z człowiekiem. Mając to na uwadze zastanówmy się, czy warto zapisać szczeniaka do psiego przedszkola?
Czy psie przedszkole może pomóc w socjalizacji szczeniaka?
Behawioryści pracujący z psami twierdzą, że czas na socjalizację szczeniaka jest ograniczony i jeśli nie wykorzystamy tych kilku miesięcy, nasz pupil może mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w „dorosłym” życiu. Przejawiać się one mogą np. w formie lękliwości wobec pobratymców czy ludzi, panicznej reakcji na dźwięki ruchu ulicznego albo w agresji, która również może mieć podłoże lękowe. Wobec stojących przed szczenięciem wyzwań, dobre psie przedszkole może być procentującą przez wiele lat inwestycją, rozwijającą psa w wielu kierunkach. Zazwyczaj w zajęciach takiego przedszkola biorą udział szczenięta od 3 do 6 miesiąca życia, zaszczepione i po kwarantannie.
Przeczytaj również: Psie przedszkole. Jak nauczyć psa dobrych nawyków od szczenięcia?
Na co zwrócić uwagę wybierając psie przedszkole?
Wybierając psie przedszkole należy zwrócić uwagę na trzy kluczowe sprawy, które zdecydują o efektywności takiego kursu. Pierwszą są kwalifikacje osoby prowadzącej przedszkole – warto to sprawdzić, aby uniknąć rozczarowania. Drugą jest liczebność grupy, gdyż zajęcia, w których uczestniczy dziesięć albo więcej szczeniąt, to bardziej szansa na beztroską gonitwę psiaków, niż okazja do edukacji, podczas której zabawa jest jednym z elementów. Najlepiej postawić na zajęcia w grupach do 6 szczeniąt. W innym przypadku jest prawdopodobne, że prowadzący nie będzie w stanie poświęcić wystarczającej uwagi każdemu z podopiecznych.
Przeczytaj również: Dlaczego twój pies powinien uczęszczać do psiego przedszkola?
Spotkania w psim przedszkolu nie powinny trwać dłużej niż 45 minut – po takim czasie koncentracja szczeniąt ucieka. Ostatnią kwestią jest miejsce zajęć – powinno być bezpieczne, ogrodzone i wysprzątane. W przypadku wątpliwości na temat psiego przedszkola warto poradzić się specjalistów z placówek weterynaryjnych, takich jak np. Secure w Gdańsku.
Korzyści z uczestnictwa w psim przedszkolu zależą w dużej mierze od umiejętności prowadzącego, ale pod okiem doświadczonego behawiorysty-trenera zarówno człowiek, jak i szczenię nauczą się dużo i rozwiną łączącą ich więź.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana