Dlaczego psy i koty należy poddawać sterylizacji?
Na temat sterylizacji psów i kotów wciąż krąży wiele mitów. Nierzadko można spotkać się też ze stwierdzeniem, że pozbawiając zwierzę płodności, krzywdzimy je. To nieprawda. Oczywiście sam zabieg i rekonwalescencja nie należą do przyjemnych, jednak psy i koty zdecydowanie należy poddawać sterylizacji. Wyjaśniamy, dlaczego to takie ważne.
Sterylizacja zapobiega bezdomności psów i kotów
Wg danych z ostatniego raportu Głównego Lekarza Weterynarii w 2019 roku w schroniskach przebywało 105188 psów oraz 31116 kotów. Oznacza to, że ponad 136 tys. zwierząt było bezdomnych. Z raportu wynika, że zwierząt w schroniskach przybywa szybciej niż w latach poprzednich. Naszym zadaniem jako miłośników zwierząt jest przeciwdziałanie bezdomności. Najskuteczniejszym sposobem jest zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt przez sterylizację. Jeśli nie prowadzisz profesjonalnej hodowli, nie rozmnażaj swojego pupila.
Przeczytaj również: SEO lokalne a branża weterynaryjna – dlaczego się opłaca?
Kastracja psa i sterylizacja kota jako zabieg profilaktyczny
Troska o dobro innych zwierząt nie jest jedynym argumentem za kastracją. Ropomacicze, nowotwory sutków, jajników, macicy, przerost i zapalenie gruczołu krokowego, nowotwory jąder, choroby moszny, gruczołu okołoodbytowego, ogonowego – to tylko niektóre groźne i potencjalnie śmiertelne schorzenia, którym zapobiega kastracja psa i kota. W porównaniu z ryzykiem, jakie niosą ze sobą wymienione choroby, profesjonalnie przeprowadzona sterylizacja jest zabiegiem bezpiecznym. Po kilkudniowym okresie rekonwalescencji twój pupil wróci do formy, a ty będziesz miał pewność, że zadbałeś o jego zdrowie.
Przeczytaj również: Jaki sterylizator wybrać do gabinetu weterynaryjnego?
Kastrowane zwierzęta rzadziej uciekają
Czy kastracja wpływa na zmianę zachowania zwierząt? Tak, ale zwykle są to zmiany pożądane. U samców można zauważyć spadek agresji, u wszystkich czworonogów zmniejsza się skłonność do ucieczek. Usunięcie narządów rozrodczych eliminuje naturalny popęd u czworonogów, dlatego nie wędrują w poszukiwaniu miłosnych przygód. W tym momencie warto zwrócić uwagę na zarzut, który często pada pod adresem właścicieli kastrowanych zwierząt – „ten pies/kot został skrzywdzony”. Nie, wysterylizowane zwierzęta nie czują, że coś im odebrano, po prostu nie reagują tak mocno na pojawiające się wokół nich bodźce.
Przeczytaj również: Kiedy powinno się wykonać kastrację psa?
Jeśli wciąż nie jesteś przekonany, czy poddać kastracji swojego psa lub kota, porozmawiaj z weterynarzem na temat alternatywnych form antykoncepcji dla zwierząt. Lekarze z gabinetu weterynaryjnego BIELAWA w Konstancinie-Jeziornej chętnie udzielą ci odpowiedzi na wszystkie pytania i pomogą rozwiać ewentualne wątpliwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana