Dlaczego marchew pastewna to polecana roślina paszowa dla małych zwierząt?
Marchew pastewna jest bardzo dobrym źródłem witamin i minerałów, białka, cukrów oraz karotenu, które przyczynią się do poprawnego funkcjonowania organizmu zwierząt. Wartościowe składniki zawarte w tej roślinie to także witamina C, B i A. Choć marchew pastewna przypomina nieco składnik, który ludzie dodają do sałatek i zup – jest bardziej bogata w beta-karoten i ma niewielkie wymagania glebowe. Czemu jeszcze warto ją uprawiać?
Marchew pastewna dla wszystkich gatunków młodych zwierząt
Marchew pastewna jest bardzo dobrze tolerowana przez bydło, króliki oraz inne zwierzęta roślinożerne. Ten rodzaj warzywa jest szczególnie polecany krowom mlecznym, które dzięki spożywaniu dużych ilości beta-karotenu nie borykają się z problemami dotyczącymi układu rozrodczego. Opisywane warzywo ma także właściwości mlekopędne i jest wysoce odżywcze. Zakupu marchwi pastewnej najczęściej dokonuje się w większych ilościach, a ceny tej karmy są zależne od jej jakości i odmiany.
Smakowita marchew pastewna jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla hodowców królików, które uwielbiają ten wielowitaminowy przysmak. Dzięki temu zwierzęta są zdrowe, a ich dieta – kompletna w wiele składników odżywczych. Warto także wiedzieć, że pastewna odmiana tej rośliny pochodzi od marchwi dzikiej.
Mało wymagająca uprawa marchwi pastewnej
Drugim powodem, dla którego warto wykorzystywać marchew pastewną do karmienia zwierząt hodowlanych, jest łatwa uprawa tej rośliny. Choć to warzywo najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych to w innym miejscu także można liczyć na obfity plon. Warto jednak zauważyć, że marchew pastewna jest wrażliwa na mróz oraz zmiany poziomu wilgotności gleby.
– Marchew pastewna jest doskonała do karmienia zwierząt młodych, które potrzebują wielu składników odżywczych. Wysoka zawartość soli mineralnych, cukrów oraz beta-karotenu czyni z tej rośliny warzywo bardzo przydatne w diecie niemal każdego zwierzęcia – informuje pracownik firmy MHR Sp. z o.o. z Krakowa.
Do czego może prowadzić niedobór beta-karotenu w diecie zwierząt?
Ważnym aspektem, który warto poruszyć w kwestii karmienia zwierząt hodowlanych, jest odpowiednia ilość beta-karotenu w diecie. Składnik ten ma wpływ na układ odpornościowy, rozrodczy oraz wiele innych narządów. Wystarczająca dawka tej substancji może więc pozytywnie oddziaływać na zdrowie i samopoczucie zwierząt.
Krowy powinny spożywać około 12 kilogramów marchwi dziennie. Mniejsze zwierzęta naturalnie potrzebują mniej pożywienia – w przypadku królików porcja warzyw nie powinna przekraczać 10% masy ich ciała.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana