Czym są profile geriatryczne dla zwierząt?

Zwierzaki domowe, tak jak ludzie, starzeją się. Potrzebują wtedy zdecydowanie więcej cierpliwości i opieki niż dotychczas. Dotyczy to również częstszego chodzenia do weterynarza na dodatkowe badania i diagnozowanie pojawiających się chorób. Profile geriatryczne pomagają określić, czy dany psiak lub kot znajduje się w grupie zwierząt, które mogą zmagać się z różnymi poważnymi schorzeniami.
W jaki sposób zwierzęta się starzeją?
Psy i koty mają dość jasno określony wiek, po którego przekroczeniu uważa się je za seniorów. Jest to dla:
- małych psów wiek około 9 lat,
- większych ras wiek około 7 lat,
- kotów okres między 11 a 14 rokiem życia.
W tym czasie zwierzaki są bardziej narażone na problemy zdrowotne. Do tego przestają być tak samo sprawne i chętne do podejmowania różnych aktywności, jak dotychczas. Ze względu na ryzyko wystąpienia u nich poważnych chorób, wykonuje się profile geriatryczne. Na ich podstawie weterynarz może określić, co robić, żeby pupil miał zapewnioną godną starość. Nie można oczekiwać od psik i kocich seniorów, że będą robić wszystko tak, jak w czasie swojej młodości.
Profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ zwierzęta nie skarżą się na ból, a właściciel przez wiele miesięcy może nie zdawać sobie sprawy, że coś jest nie tak, jak powinno. Najczęstsze problemy zdrowotne, z którymi zmagają się czworonożni przyjaciele to:
- nadwaga,
- problemy ze wzrokiem,
- cukrzyca,
- choroby serca,
- osłabienie uzębienia,
- choroby nerek,
- zapalenia stawów i kości.
Zwierzę może cierpieć na wiele przypadłości jednocześnie. Obserwacja to pierwszy krok do wykrycia zmian w zachowaniu psa lub kota. Badania mogą pokazać, co dzieje się w ich organizmie. Jeśli widzi się niepokojące objawy, zwierzak traci apatyt albo nie chce chodzić na dłuższe spacery, warto skonsultować się z weterynarzem. To może być początek problemów.
Po co wykonuje się profile geriatryczne?
Profile geriatryczne to badania profilaktyczne. Przeprowadza się je w gabinecie weterynarza, takim jak Przychodnia Weterynaryjna VITA. Mają one za zadanie określić ryzyko wystąpienia w przyszłości poważnych chorób i schorzeń. Najczęściej poleca się wykonywać je dwa lata przed wejściem zwierzaka w okres starości. Profile geriatryczne pozwalają wykryć, na jakie niebezpieczne czynniki narażone są zwierzęta i w jaki sposób mogą na nie oddziaływać. Na ich podstawie można opracować plan przeciwdziałania konkretnym zmianom, a nawet rozpocząć wczesne leczenie. To może oszczędzić zwierzakom wielu problemów i cierpienia na starość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zdrovet. Gabinet Weterynaryjny. Bartosz Komecki
Weterynaria - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-800 Włocławek, Promienna 8
-
Przychodnia Weterynaryjna Strzyża
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-276 Gdańsk, ks. B. Sychty 18 lok. 18A
-
Gabinet Weterynaryjny "Remedium" lek. wet. Dawid Piekała
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie26-300 Opoczno, Piotrkowska 47
-
Alma-Wet Całodobowa Lecznica Dla Zwierząt Ireneusz Niemywski
Weterynaria - usługi
woj. mazowieckie05-509 Józefosław, Działkowa 42a