Czym jest tzw. dyskopatia jamników?
Jamniki to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych ras psów. Wszystko za sprawą długiego tułowia i stosunkowo krótkich kończyn. Niestety taka budowa anatomiczna sprzyja pojawianiu się pewnych typów schorzeń, które dotykają głównie tę rasę. Do najczęstszych chorób, na jakie narażone są jamniki, z pewnością można zaliczyć tzw. dyskopatię jamniczą. Sprawdźmy zatem, czym się ona objawia, a także jakie są sposoby jej leczenia?
Jakie są objawy dyskopatii u jamników?
Źródłem dyskopatii jamniczej jest zwyrodnienie tarczki międzykręgowej, które jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowane, może spowodować przemieszczenie się bądź wypadnięcie jądra miażdżystego pomiędzy kręgami. Następstwem tego jest powstanie ucisku na rdzeń kręgowy. To z kolei prowadzi do pojawienia się silnych stanów bólowych oraz problemów z poruszaniem. Jamniki chorujące na dyskopatie niechętnie wchodzą po schodach, a nawet mają problemy ze wskoczeniem na kanapę.
Przeczytaj również: Jak wyrobić paszport dla psa?
Dlatego, jeśli zaobserwujemy u swojego jamnika podobne zachowania, którym dodatkowo mogą towarzyszyć osowiałość oraz brak apetytu, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. Dla osób z zachodniej części aglomeracji śląskiej dobrym wyborem będzie Przychodnia Weterynaryjna w Chorzowie, w której pracują doświadczeni lekarze, specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu dyskopatii u jamników. Po wykonaniu niezbędnych badań weterynarz określi stopień zaawansowania choroby, a także wdroży odpowiednie leczenie.
Przeczytaj również: Jaki składnik pokarmowy uczula najwięcej psów?
Jak leczy się dyskopatię u jamników?
Dyskopatię jamniczą można leczyć na dwa sposoby. Pierwszym wariantem postępowania, który cechuje się bardzo wysoką skutecznością, jest operacyjne leczenie dyskopatii. Trzeba jednak zaznaczyć, że dyskopatia należy do schorzeń nawracających, a więc po pewnym czasie może się odnowić, co będzie wiązało się z kolejnym zabiegiem chirurgicznym. Druga metoda to postępowanie farmakologiczne. Polega ono na aplikowaniu zwierzęciu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jego skuteczność jest także duża, dlatego wielu właścicieli decyduje się właśnie na ten sposób leczenia dyskopatii.
Przeczytaj również: Kiedy dzwonić do pogotowia weterynaryjnego?
Niezależnie od wybranej metody, ważne jest również odpowiednie postępowanie z jamnikiem cierpiącym na dyskopatię. Przede wszystkim warto ograniczyć wchodzenie i schodzenie po schodach, ponieważ obciąża ono kręgosłup zwierzęcia. Dodatkowo należy unikać zabaw, w trakcie których jamnik będzie wykonywał gwałtowne ruchy. Stosując się do powyższych zaleceń, można zminimalizować skutki tego schorzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana