Czym jest hipoterapia i jakie ma zastosowanie?
Osoby niepełnosprawne oraz inne doświadczających problemów zdrowotnych mogą do rehabilitacji i jako wsparcie w leczeniu stosować hipoterapię. Jest to metoda przewidująca wykorzystanie jazdy na koniu, która działa pozytywnie nie tylko na motorykę ciała, ale również poprawia samopoczucie leczonych osób. W niniejszym artykule przyglądamy się tej metodzie.
Hipoterapia, czyli co dokładnie?
Praca terapeutyczna z koniem jest wielowymiarowa: są to ćwiczenia o charakterze ruchowym, sensorycznym, także wpływające na zdrowie psychiczne oraz rozwijające kontakt emocjonalny ze zwierzęciem. Hipoterapię wykorzystuje się przede wszystkim do leczenia osób mających problemy z motoryką ciała, szczególnie z chodzeniem. Poprzez podobieństwo ruchu ciała w trakcie jazdy pacjent, który wraca do zdrowia np. po długim leżeniu może na powrót rozpocząć naukę chodzenia w o wiele łatwiejszy i bezpieczny dla siebie sposób.
Przeczytaj również: Nauka jazdy konnej – jak zacząć?
Jazda na koniu obniża napięcie mięśniowe, koryguje wady postawy (np. odruchy przetrwałe przy porażeniu mózgowym), ponadto likwiduje automatyzmy mięśniowe, ułatwia powrót do symetrycznej pracy mięśni strukturalnych czy usuwa przykurcze oraz zastoje w stawach. Dzięki zastosowaniu szerokiego doboru specjalistycznych ułożeń i podporów ciała (na brzuchu wspiera naukę pełzania, na łokciach i kolanach – czworaczkowania, siedzenie – motoryki chodzenia), a także przy wykorzystaniu sposobów asekuracji chory samoczynnie i stopniowo nasila rozruch lokomocji, wzmaga stopień wysiłku fizycznego i poziom bodźcowania wpływającego na pracę ciała. Takie działanie pozwala na terapeutyzowanie nawet pacjentów ze znacznymi ubytkami fizycznymi i psychicznymi. Hipoterapię wykorzystuje się m.in. do leczenia mózgowego porażenia dziecięcego, parkinsonizmu, sclerosis multiplex, ponadto różnego rodzaju wad postawy, a także nerwic, zaburzeń zachowania, jest wreszcie pomocna w leczeniu upośledzeń o różnym natężeniu (np. zespół Downa) oraz autyzmu.
Skutki hipoterapii
Hipoterapia może przybrać różne skutki, w zależności od potrzeb pacjenta i wymogów procesu rehabilitacji. Duży skutek osiąga w likwidacji spastyczności mięśni kończyn górnych i dolnych, co jest warunkiem poprawienia motoryki ciała. Poprawia ponadto skrętność miednicy i ruchu barków, wzmacnia i jednocześnie rozciąga mięśnie, wprawia stopniowo w ruch stawy oraz stymuluje cały aparat ruchu, budując lepsze wyczucie równowagi. Po stronie psychiki wspiera zdolność koncentracji, stymuluje pobudzenie zmysłów, wpływa na równowagę emocjonalną, odpręża i relaksuje. A w gratisie otrzymujemy możliwość obcowania z pięknym, majestatycznym stworzeniem oraz czas spędzony na świeżym powietrzu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana