Czy psia zaćma jest uleczalna?

Spis treści
U psów w różnym wieku bardzo często pojawia się zaćma. Dochodzi wówczas do zmętnienia soczewki oka, co w konsekwencji prowadzi do dysfunkcji widzenia lub całkowitej utraty wzroku. Pies potrafi zaadoptować się do nowej sytuacji. Zdecydowanie pomocne jest, kiedy w domu jest drugie zwierze, wtedy niewidomy pies może poruszać się po jego śladzie zapachowym. Opiekunowie jednak powinni zacząć postępować z pupilem nieco inaczej. Co więc warto wiedzieć o psiej zaćmie i czy można ją wyleczyć?
Zaćma u psa – przyczyny
Jest wiele czynników, które powodują powstanie zaćmy u psów. Istnieje wiele klasyfikacji tego schorzenia, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy. Z punktu widzenia Opiekuna najistotniejszym podziałem jest zaawansowanie procesu zmętnienie soczewki, ponieważ warunkuje to, jak widzi ich pies. Możemy wyróżnić zaćmę:
• początkową (która obejmuje niewielka powierzchnie soczewki i nie wpływa znacząco na widzenie zwierzęcia),
• niedojrzałą (zmętnienie obejmuje większość powierzchni soczewki, a zwierze widzi jak przez „zaparowaną szybę”),
• dojrzałą (soczewka jest całkowicie zmętniała, przez co uniemożliwia zwierzęciu widzenie),
• przejrzałą (w której dochodzi do upłynnienia struktury soczewki).
Dodatkowo ze względu na przyczynę zaćmy możemy wyróżnić m.in. zaćmę:
• cukrzycową, której główną przyczyną jest wysokie stężenie glukozy we krwi,
• powstałą na skutek innych chorób oczu (przykładowo wtórnie do zaniku siatkówki),
• dziedziczną (istotną zwłaszcza u psów z karierą hodowlaną, gdyż mogą przekazać chorobę potomstwu),
• powstałą w wyniku urazu,
• starczą.
Według lekarza weterynarii z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EKOVET: To mit, że zaćma dotyczy tylko zwierząt w podeszłym wieku. Na zmętnienie soczewki ma wpływ wiele czynników, stąd zaćma może pojawić się w każdym wieku. Niektóre zwierzęta w wyniku zaburzeń w życiu płodowym mogą urodzić się już ze zmienioną soczewką. Dlatego tak ważne jest badanie zwierzęcia, nawet młodego, jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy niedowidzenia lub ślepoty.
Objawy zaćmy u psa
Jak wygląda leczenie zaćmy u psa?
Bardzo ważna jest odpowiednia klasyfikacja oraz przygotowanie zwierzęcia do zabiegu. W tym celu wykonuje się badania wstępne, podczas których określa się rodzaj schorzenia, jego przyczyny i stopień zaawansowania. W trakcie tych badań poszukuje się także innych schorzeń, które mogą wpłynąć na skuteczność zabiegu.
Najlepszym sposobem usunięcia zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Zabieg ten polega w wielkim uproszczeniu na rozbiciu soczewki na drobne elementy, a następnie jej usunięciu przez fakoemulsyfikator. Podobnie jak u ludzi, u zwierząt również możemy włożyć sztuczną soczewkę.
Po udanym zabiegu pies zazwyczaj bardzo szybko wraca do formy, jednak zabieg obarczony jest dużym ryzykiem komplikacji. W takich przypadkach nie można się jednak załamywać, gdyż pies świetnie poradzi sobie bez zmysłu wzroku. Opiekunowie muszą wówczas jedynie pamiętać, aby nie przestawiać przedmiotów w domu, a miski pozostawić w stałym miejscu. Warto też zabierać pupila w dobrze znane miejsca, a podczas spaceru pilnować, aby się nie zgubił.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Telvet Gabinet weterynaryjny Teliński Szymon
Weterynaria - usługi
woj. zachodniopomorskie75-446 Koszalin, Wańkowicza 82
-
Przychodnia Weterynaryjna Vetosowa
Weterynaria - usługi
woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Balcerskiego 20D