Czy koty szczepi się przeciwko wściekliźnie?
Właściciele kotów zadają sobie pytanie, jakie są zalecane szczepienia tych zwierząt i czy koty szczepi się przeciwko wściekliźnie. Warto to wiedzieć, gdyż zdrowie zwierząt domowych zależy wyłącznie od przezorności i troski ich opiekunów. W artykule spróbujemy wyjaśnić te wątpliwości.
Czy jest obowiązek szczepienia kotów?
W Polsce nie ma obowiązkowych szczepień dla kotów, jednak czasem warto zaszczepić je przeciw wybranym chorobom. Szczepienie kota przeciwko wściekliźnie jest uzasadnione w przypadku kotów wychodzących na zewnątrz. Ponadto koty szczepimy przeciw panleukopenii i kaliciwirozie, która znana jest też jako „koci katar”. To określenie objawów ze strony górnych dróg oddechowych, wśród których częsty jest surowiczy wyciek z nosa zwierzęcia. „Koci katar” jest zakaźną chorobą, wywoływaną przez herpeswirus typu 1 (FHV–1) oraz kaliciwirus kotów (FCV–1). Czynnikiem ryzyka jest obniżona odporność, dlatego szczególnie narażone na infekcję są osobniki, doświadczające silnego stresu – np. zwierzęta w schroniskach – oraz kocięta, które nie otrzymują już przeciwciał z mleka matki.
Przeczytaj również: Szczepienia młodych psów i kotów. Dlaczego są tak ważne?
Groźną i częstą chorobą jest też białaczka kotów. Jednak jeśli mały kot został zarażony przez matkę lub ma już białaczkę – co można stwierdzić po odpowiednim badaniu – szczepienia nie powinny być wykonywane. Szczepienia na wspomniane choroby warto przeprowadzić w lecznicy weterynaryjnej, takiej jak np. Skinvet w Bielsku-Białej gdzie lekarze udzielą wszystkich niezbędnych porad w celu zapewniania kotu zdrowia.
Kiedy warto zaszczepić kota przeciwko wściekliźnie?
Szczepienie przeciwko wściekliźnie, podobnie jak szczepienie przeciwko „kociemu katarowi”, zalecane jest kotom wychodzącym na zewnątrz – należy je wykonać dla bezpieczeństwa zwierząt i ich opiekunów. Dotyczy to nie tylko kotów, które wypuszczane są do ogródka, gdzie mogą kontaktować się z dziko żyjącymi pobratymcami, ale także tych wyprowadzanych na spacery. O ile weterynarz nie zaleci innego postępowania, szczepienie przeciw wściekliźnie powtarzamy po 12 lub 24 miesiącach. Przed wykonaniem szczepień kot powinien być odrobaczony i nie może wykazywać jakichkolwiek objawów chorobowych. Podsumowując, należy stwierdzić, że choć nie ma prawnego obowiązku szczepienia kotów domowych, w wielu przypadkach jest to potrzebne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana