Co obejmuje weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna trzody?
Weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna trzody chlewnej jest istotna w przypadku skutecznego zwalczania chorób zakaźnych i niezakaźnych. Dzięki niej możliwe jest ograniczenie strat w produkcji zwierzęcej. Jest to główny powód, dla którego warto zdecydować się na właściwie wykonaną diagnostykę laboratoryjną. Poza tym przyczynia się ona do obniżenia i ograniczenia kosztów produkcji. Sprawdź, co obejmuje weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna.
Bardzo często wykorzystanie właściwych laboratoryjnych testów diagnostycznych okazuje się konieczne. Są one bardzo pomocne w przypadku wielu chorób zakaźnych trzody chlewnej. Obraz schorzeń często jest spłaszczony a objawy typowe dla kilku jednostek chorobowych. Z pomocą przychodzi wówczas diagnostyka różnicowa i zastosowanie specjalistycznych testów, aby rozpoznać przyczynę problemu.
Pracownik laboratorium weterynaryjnego Vet Lab Group mówi:
W przypadku trzody chlewnej pojawiają się takie infekcje, które charakteryzują się nie tylko postacią kliniczną, ale również przebiegiem podklinicznym. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie właściwego diagnostycznego badania laboratoryjnego. Pomoże ono ocenić i wyeliminować rezerwuar zakażenia. Dzięki czemu schorzenie nie będzie się szerzyło dalej.
Na czym polegają jakościowe i ilościowe badania diagnostyczne?
W przypadku trzody chlewnej możliwe jest przeprowadzenie badań diagnostycznych zarówno jakościowych, jak i ilościowych. Badania jakościowe dotyczą obecności drobnoustrojów chorobotwórczych w organizmie lub materiału genetycznego drobnoustroju w przypadku badań PCR. Natomiast badania ilościowe wskazują liczbę drobnoustrojów w badanej próbce, miano przeciwciał w surowicy krwi czy też ilość materiału genetycznego w badaniach PCR. Ilościowe badania laboratoryjne zwierząt mogą być pomocne w ocenie stopnia rozwoju infekcji lub też ocenić odpowiedź immunologiczną, np. po zastosowaniu szczepień. Wykorzystanie metody jakościowej umożliwia oszacowanie obecności lub braku substancji w materiale, który został poddany badaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana