Co może być przyczyną zaburzeń równowagi u psa?
Każdy właściciel potrafi szybko wyczuć i zauważyć wszelkie nieprawidłowości w zachowaniu swojego ukochanego czworonoga. Z pewnością zaburzenia równowagi występujące u zdrowego dotąd psa stanowią ogromny powód do niepokoju! Co może leżeć u podstaw takich objawów? Jakie przyczyny są najczęściej wymieniane przez specjalistów i najważniejsze: jak diagnozuje się i leczy schorzenia z takimi symptomami?
Dlaczego pies traci równowagę?
Do najpowszechniejszych powodów wywołujących zaburzenia równowagi u psów zalicza się oczywiście choroby o podłożu neurologicznym. Mogą one przy tym wynikać z wielu czynników, takich jak zatrucia, nowotwory czy uszkodzenia w obrębie mózgu i kręgosłupa. Do chorób, które można zakwalifikować jako schorzenia układu nerwowego zalicza się na przykład:
Przeczytaj również: Jakie są objawy babeszjozy?
- zespół przedsionkowy – bardzo często wynikający z zapalenia ucha środkowego lub uszkodzenia błony bębenkowej; typowymi objawami, obok oczopląsu i przechylonej głowy jest problem z utrzymaniem równowagi, podpieranie się psa o ściany czy przewracanie,
- dyskopatia – to jest schorzenie wynikające ze stanu zwyrodnieniowego kręgosłupa; utrata równowagi może być w takim przypadku związana z uciskiem rdzenia kręgowego przez kręgi oraz z odczuwanym bólem;
- udar – zjawisko u psów bardzo rzadkie, jednak występujące i wymagające szybkiej reakcji właściciela; u zwierzaka dochodzić może do silnych zawrotów głowy, a te prowadzą do problemów z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała.
Wielu właścicieli zauważa zaburzenia równowagi także u psich seniorów. Starsze czworonogi narażone są częściej na występowanie chorób neurologicznych ze względu na wiek i postępujące stany zwyrodnieniowe. W ich przypadku dochodzić może również do osłabienia mięśni i szybszej utraty sił, co także prowadzi do lekkich zachwiań w trakcie chodzenia czy wstawania.
Przeczytaj również: SEO lokalne a branża weterynaryjna – dlaczego się opłaca?
Diagnoza i leczenie tylko u weterynarza!
Każde nietypowe zachowanie psa, dziwne odruchy oraz zaburzenia równowagi i nieprawidłowości w obrębie narządu ruchu należy koniecznie konsultować ze specjalistą. Dostęp do weterynarza neurologa jest w dzisiejszych czasach naprawdę prosty! Wielu takich lekarzy pracuje nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach.
Przeczytaj również: Stomatolog dla zwierzaków - zakres usług
Sama diagnoza i ustalenie przyczyny utraty równowagi u czworonoga może wymagać więcej niż jednej wizyty w gabinecie. O szczegóły zapytaliśmy weterynarza z Przychodni weterynaryjnej Rehawet w Pile: Przy diagnozowaniu chorób neurologicznych dających takie, a nie inne objawy ważny jest wywiad z właścicielem. Powinien on możliwie jak najdokładniej opisać niepokojące zachowania, podać w jakich momentach do nich dochodzi a nawet, jeśli to możliwe, nagrać telefonem kilka podobnych sytuacji, które ułatwią weterynarzowi lepsze spojrzenie na stan pacjenta. Przy diagnozowaniu przyczyny pojawiających się problemów z równowagą korzystać można z całego szeregu metod, w tym z badań krwi, RTG czy tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego.
Leczenie ukochanego psa zawsze dostosowywane jest do postawionej diagnozy. Zanim weterynarz uzyska pełny obraz choroby może zastosować doraźną terapię objawową dającą ulgę w bólu czy wzmacniającą organizm psa. Docelowo dobiera już indywidualny plan leczenia neurologicznego, często opierający się na farmakoterapii czy, w przypadku potwierdzonych zmian nowotworowych lub zwyrodnieniowych, wykonaniu zabiegów chirurgicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana