Co jedzą żółwie? Podstawowy i dodatkowy pokarm oraz rodzaje

Spis treści
- Czym się żywi domowy żółw?
- Jaki pokarm jest zalecany dla żółwia wodno-lądowego?
- Jakie mięso podawać?
- Jak często należy karmić żółwia?
- Jakie są rodzaje żółwi?
Jesteś od niedawna właścicielem żółwia? Zastanawiasz się, czym się powinien żywić? Z naszego artykułu dowiesz się, z czego dokładnie się składa pokarm dla tych gadów. Jaki jest podstawowy składnik diety, a jaki dodatkowy? Czy żywią się tylko roślinami? Jakie rodzaje mięsa można im podawać? Jak często należy karmić osobniki dorosłe, a jak młode? Sprawdzamy!
Czym się żywi domowy żółw?
Podstawowym pokarmem dla żółwia w domu są:
- larwy – komarów i wodzieni
- kijanki oraz małe żaby
- ryby – akwariowe i słodkowodne
- dafnie
- ochotki
- wodne ślimaki
- wodne chrząszcze
Żółw domowy żywi się poza tym roślinami. Zaliczają się do nich bratki, stokrotki, liście mniszka czy babki lancetowatej, a także rośliny akwariowe. Ponadto zaliczają się do nich:
- koniczyna
- wodna paproć
- owoce – maliny, truskawki, czereśnie, arbuzy, winogrona, jabłka, brzoskwinie, morele
- kapusta pekińska
- pomidory
Jaki pokarm jest zalecany dla żółwia wodno-lądowego?
Żółwie wodno-lądowe są drapieżnikami. Nie oznacza to jednak, że nie żywią się roślinami. Przykładem może być rzęsa wodna czy paproć albo moczarka. Rośliny powinny być jednak wolne od zanieczyszczeń. Należy raczej zrezygnować z sałaty, warzyw czy owoców. Na rynku można za to znaleźć gotowe mieszanki. Aby dostarczyć gadom – szczególnie młodszym - potrzebne ilości wapnia, należy im podawać mięso. W tym celu najlepiej jest się skontaktować z lekarzem weterynarii lub spytać sprzedawcy w sklepie zoologicznym. Zbilansowana dieta bogata w składniki mięsne i roślinne to podstawa. Należy zadbać o zawarcie wapnia.
Jakie mięso podawać?
Żółwiom wodnym czy lądowym można podawać:
- wołowinę – surową lub chudą
- cielęcinę
- końskie mięso
- indyka
Mięso powinno się jednak podawać w niewielkich porcjach jako dodatek do roślin. W przypadku ryb można je podawać żywe, mrożonki lub surowe filety.
Jak często należy karmić żółwia?
Główną zasadą jest podawanie zwierzęciu takiej ilości pokarmu, aby był go w stanie spożyć w ciągu 5 minut. Częstotliwość karmienia jest następująca:
- dorosłe osobniki – 2-3 razy w tygodniu
- młode – 1 raz dziennie
- noworodki – 2 razy dziennie (do 3-4 miesiąca życia)
W przypadku, jeśli w terrarium przebywa kilka gadów o różnej wielkości, mniejszym zwierzętom należy podawać pokarm w osobnym miejscu. W ten sposób będzie się mieć pewność, że zostanie im dostarczona odpowiednia porcja.
Jakie są rodzaje żółwi?
Do najpopularniejszych rodzajów żółwi należą:
- czerwonolicy – cechuje się czerwonymi plamkami na bokach głowy
- stepowy – jego naturalnym środowiskiem są nory. Żywi się jedynie roślinami. Wilgotność musi być zachowana na poziomie 55%
- grecki – żółw zamieszkujący pierwotnie Korsykę i Sardynię. Wymaga zastosowania zbiornika, który jest 8 razy dłuższy od długości pancerza gada. W terrarium powinna się znaleźć wyspa ciepła. Temperatura musi wynosić około 40°C. Nie można zapomnieć o oświetleniu UVB
- ciernisty – jego długość wynosi około 25 centymetrów. Wypustki na skorupie odpowiadają za jego nazwę. Hodowla zwierząt wymaga certyfikatów i rejestracji
- chiński – wyróżnia się długością około 17 centymetrów. Jego pancerz przypomina trochę dach pagody stąd jego nazwa. Jego głównym pożywieniem są krewetki, ślimaki czy larwy owadów
Oprócz tego wyróżnia się jeszcze żółwia szylkretowego. Ich pokarmem są ryby i rośliny. Co ciekawe, nie mają uzębienia. Gatunek ten jest zagrożony ze względu na pancerz, chociaż coraz częściej jest zastępowany przez ludzi plastikiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zet-Wet. s.c. Z. M. Skrzek
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie97-300 Piotrków Trybunalski, Rzemieślnicza 26a lok. 3,4
-
Livet Specjalistyczna przychodnia weterynaryjna Marta Pitak, Karolina Czartoryska s.c.
Weterynaria - usługi
woj. śląskie40-547 Katowice, Rzepakowa 4h lok. U5