Babeszjoza u psa. Co to za choroba, czym się objawia, jak się ją leczy?

Zauważasz kleszcza wbitego w skórę Twojego psa. Wyciągasz go, a w głowie zapala Ci się czerwona lampka: trzeba obserwować zwierzaka. Już kilka dni później martwi Cię stan pupila, więc zabierasz go do specjalisty. Po badaniach weterynarz stawia diagnozę: babeszjoza. Zapytajmy: czym się objawia ta choroba? Jakie zachowanie psa powinno wzbudzić niepokój właściciela? I jak należy postępować w przypadku wykrycia piroplazmozy?
Czym jest i jak przebiega babeszjoza? Poznaj jej objawy
Babeszjoza, inaczej nazywana piroplazmozą, to choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodziny Babesia. Przenoszą ją kleszcze, zazwyczaj łąkowe – najbardziej aktywne wiosną i jesienią. Piroplazmoza przebiega w różny sposób, może być niepowikłana i powikłana.
Jak wyjaśnia specjalista z Gabinetu Weterynaryjnego Strażacka mającego siedzibę w Ożarowie Mazowieckim, w przypadku niepowikłanej babeszjozy pojawiają się objawy anemii . Mowa między innymi o osłabieniu, przyspieszonej akcji serca i braku apetytu. Pies może wymiotować i mieć biegunkę. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, objawy się zaostrzą. W konsekwencji trzeba walczyć z piroplazmozą powikłaną. D ochodzi do uogólnionej reakcji zapalnej organizmu i niewydolności różnych narządów, na przykład nerek czy wątroby. Niektóre czworonogi dotyka niezborność ruchowa – pies może się chwiać i wykonywać ruchy niezgrabnie, inaczej niż zazwyczaj. Jednym zdaniem: objawy są naprawdę różne, dlatego gdy zachowanie psa wzbudza Twój niepokój, zabierz go do weterynarza. Nie czekaj!
Jak się pozbyć pierwotniaków? Leczenie przyczynowe i objawowe
Skuteczne leczenie choroby zakaźnej takiej jak babeszjoza polega na usunięciu zasadniczej przyczyny. Innymi słowy, w tym przypadku chodzi o pozbycie się pierwotniaków. Aby osiągnąć ów cel, specjaliści standardowo podają zwierzęciu dipropionian imidokarbu, który ma uszkodzić jądra komórkowe pasożyta i doprowadzić do zmian w budowie komórki. Pozostaje jeszcze leczenie objawowe, czyli łagodzenie objawów choroby. Tutaj wszelkie wykonywane działania i podawane leki ściśle zależą od postaci choroby, a więc i stanu czworonożnego pacjenta.
Zapobiegaj, a nie, lecz! Jakie działania profilaktyczne podjąć?
Warto mieć świadomość, że pies wyleczony z piroplazmozy może zachorować na nią po raz kolejny. Dlatego tak ważne jest prawidłowe stosowanie preparatów przeciwkleszczowych, na przykład kropli na skórę czy tabletek. Profilaktyka to podstawa! Co jeszcze możesz zrobić? Przede wszystkim regularnie oglądaj psa, a jeśli dostrzeżesz kleszcza – reaguj od razu. Ważne: usunięcie pajęczaka w ciągu doby od momentu wkłucia zmniejsza ryzyko zakażenia patogenami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Eskulap Hurtownia Weterynaryjno-Zoologiczna
Weterynaria - usługi
woj. małopolskie32-080 Zabierzów, Krakowska 311
-
Zdrovet. Gabinet Weterynaryjny. Bartosz Komecki
Weterynaria - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-800 Włocławek, Promienna 8
-
Gabinet Weterynaryjny "Remedium" lek. wet. Dawid Piekała
Weterynaria - usługi
woj. łódzkie26-300 Opoczno, Piotrkowska 47
-
As Przychodnia Weterynaryjna Maciej Skowyra
Weterynaria - usługi
woj. wielkopolskie64-920 Piła, Mieszka I 17